fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
budowa dachu o czym pamiętać
3 grudnia 2021

Budowa dachu – jakiego drewna użyć i o czym pamiętać?

Dach jest złożoną konstrukcją, której budowa wymaga nie tylko znajomości sztuki ciesielskiej i dekarskiej, ale też starannego doboru materiału. Niewłaściwe drewno na dach nie zapewni konstrukcji trwałości i stabilności, które są tak ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego warto zwrócić uwagę na elementy takie jak klasa drewna na więźbę dachową, sposób jego obróbki czy dobór drewna na detale.

Z tego wpisu dowiesz się o:

Jakie drewno wybrać na więźbę dachową?

Więźba dachowa jest zasadniczą częścią konstrukcji dachowej. Jej wykonanie wymaga wcześniejszego przygotowania podstawy, którą stanowią murłata – masywna belka, nazywana też więzarem, oraz oparte na niej krokwie. Razem tworzą one charakterystyczną stożkową ramę, która jest podstawą do mocowania łat dachowych. Do elementów więźby dachowej zaliczają się też płatew, kleszcze, wiązar, stolec, zastrzał i wieniec. Na przygotowanej konstrukcji dachu drewnianego, dodatkowo uszczelnionej membraną, folię stosuje się ew. na stelaż przed wełną aby wilgoć z domu nie przehcodziła na wełnę, układa się pokrycie.

Wykonanie więźby dachowej wymaga wcześniejszego przygotowania projektu, który pozwoli określić jej strukturę (rodzaj – więźba jętkowa, krokwiowa oraz płatwiowo-jętkowa) obliczyć ilość i wskazać jakość potrzebnego drewna. Z założenia do budowy drewno na konstrukcje dachu powinno spełniać następujące warunki:

  • powinno to być drewno drzew iglastych – najlepsze drzewo na dach to świerk, sosna, jodła lub modrzew,
  • musi być suszone (zalecana wilgotność drewna konstrukcyjnego wynosi 15%, jednak nie powinna to być wartość wyższa niż 23%), najlepsza jakościowo jest tarcica strugana i suszona komorowo,
  • zakupione w formie tarcicy obrzynanej, musi mieć klasę wytrzymałości od C 18 do C 40,(generalnie klasa wyższa nić C24 jest jedynie na piśmie- absolutnie nie osiągalna..)
  • do budowy więźby jest zalecana tarcica o klasie od C 24 , a w szczególności drewno konstrukcyjne lite C24.

Oferowana obecnie tarcica obrzynana jest tania, ale nie ma zbyt dobrych parametrów wytrzymałościowych, jakimi powinna wyróżniać się więźba dachowa. Z jakiego drewna warto ją wykonać, aby była trwała? Najlepszym wyborem jest drewno suszone komorowo i czterokrotnie strugane. Wysoką odporność biologiczną ma też drewno klejone BSH, a doskonałe parametry wytrzymałościowe i stabilność wymiarową – drewno konstrukcyjne KVH.

Drewniany dach

Czym pokryć dach i na co warto zwrócić uwagę?

Najlepszym i najczęściej wybieranym materiałem na dach są dachówki ceramiczne lub blachodachówki. Ich ułożenie wymaga jednak stworzenia solidnej podstawy. Szczególnie ceramika jest ciężka, dlatego więźba dachowa musi być solidna i wytrzymała. Podstawę pod montaż dachówek tworzą kontrłaty i łaty dachowe. To właśnie ich dobór ma największe znaczenie dla stabilności zewnętrznej powierzchni dachu. Dlatego wymiary łat należy dostosować do określonego w projekcie ciężaru pokrycia. Najczęściej wykorzystuje się łaty o przekroju 40×50 mm. Obowiązuje jednak zasada, że im cięższe pokrycie, tym masywniejsze powinny być łaty.

Może Cię zainteresować: Drewno do budowy domu. Jak wybrać drewno do domu drewnianego?

Jakich błędów się wystrzegać i o czym pamiętać podczas budowy dachu?

Budowa domu jednorodzinnego nie należy do tanich, dlatego wielu inwestorów poszukuje oszczędności. Dach jest tym elementem budynku, na którym nie powinno się oszczędzać. Krokwie z desek o zbyt małej wytrzymałości czy też ze zbyt wilgotnego drewna mogą szybko ulegać odkształcaniu. W efekcie cały dach zapadnie się i będzie wymagał kosztownej wymiany. Oszczędności poczynione na izolacji przyniosą też konsekwencje w postaci przeciekającego dachu. To z kolei niesie za sobą ryzyko rozwoju pleśni, a nawet podmakania i osłabiania struktury murów.