fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
Jak przechowywać drewno konstrukcyjne
7 lutego 2022

Jak przechowywać drewno konstrukcyjne?

Z tego artykułu dowiesz się:

O zaletach drewna jako materiału budowlanego nie trzeba nikogo przekonywać. Właściwie dobrane i przygotowane, z powodzeniem nadaje się na materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Ma też wiele zalet, które decydują o jego przewadze nad innymi materiałami. Aby w pełni te zalety wykorzystać, pamiętaj o odpowiednim składowaniu drewna jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Drewno przygotowane do celów budowlanych należy prawidłowo zabezpieczyć. Nawet kilka tygodni przechowywania w nieodpowiednich warunkach może niekorzystnie wpłynąć na jakość budulca i pogorszyć jego właściwości.

Tym bardziej dotyczy to sytuacji, kiedy materiał kupiony jest na zapas i możliwe, że będzie przechowywany przez wiele miesięcy. Odpowiednie magazynowanie drewna opiera się obecnie na wiedzy naukowej i badaniach, a także wieloletnich doświadczeniach firm z branży drzewnej.

magazynowanie drewna

Dlaczego odpowiednie przechowywanie drewna konstrukcyjnego jest tak istotne?

Drewno konstrukcyjne na etapie obróbki w tartaku i suszarni zyskuje konkretne właściwości. To one decydują o jego przydatności w budownictwie. Materiał z odpowiednim certyfikatem ma parametry, które gwarantują jego wytrzymałość, odporność na uginanie i ściskanie. Ważna jest też wilgotność, której optymalna wartość nie powinna przekraczać 20%.

Co dzieje się z nieprawidłowo składowanym drewnem? Przede wszystkim to materiał łatwo chłonący wodę, a więc podatny na zawilgocenie. To z kolei łatwo prowadzi do osłabiania drewna – pękania i wypaczania. Jeśli do tego dojdą niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy nadmierne nasłonecznienie, materiał straci wytrzymałość, zmieni strukturę, a w skrajnych przypadkach drewno zaczną rozkładać pasożyty lub grzyby.

SKładowanie drewna konstrukcyjnego w magazynie

W jakich warunkach składować drewno konstrukcyjne?

Drewno możesz magazynować nawet na wolnym powietrzu, ale pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim desek lub tarcicy nie wolno kłaść bezpośrednio na ziemi. Drewno konstrukcyjne układa się w tzw. sztaple, czyli odpowiednio ułożone „kostki”.

Miejsce przechowywania trzeba wyrównać. Dlaczego? Bo w przypadku złego ułożenia materiał może być nierównomiernie obciążony, a przez to będzie się wykrzywiał i wypaczał.

Następnie przygotowuje się podstawę z legarów – drewnianych lub betonowych słupków. Zaleca się, aby między gruntem a pierwszą warstwą drewna było przynajmniej kilka centymetrów prześwitu, tak aby był dostęp powietrza od dołu. To ważne, bo gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza i usuwanie wilgoci.

Przed wilgocią i wypaczaniem zabezpieczają także odpowiednie przekładki. To drewniane listwy, przyjmuje się, że nie cieńsze niż 25 mm. Sztapel układa się na przemian: warstwa drewna, warstwa przekładek. Trzeba też pamiętać, żeby pomiędzy leżącymi obok siebie deskami lub listwami również zostawić odstępy.

Dobrze ułożony sztapel musi zapewniać skuteczny przepływ powietrza. Należy go też odpowiednio przykryć od góry. Optymalnym rozwiązaniem jest daszek, który będzie wystawał przynajmniej o 0,5 m z każdej strony. Tak, aby zabezpieczyć drewno przed bezpośrednimi opadami i zawiewaniem, a także przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Najlepszym rozwiązaniem jest składowanie drewna w magazynie lub zadaszonej szopie. Tutaj też jednak obowiązują pewne zasady. Przede wszystkim –- taki magazyn musi zapewniać odpowiedni przepływ powietrza. Poza tym nawet w magazynie nie należy kłaść desek bezpośrednio na podłodze czy posadzce.

W przypadku drewna dobrze wysuszonego dopuszczalne jest układanie sztapla „na styk”, bez konieczności stosowania przekładek. Jeśli jednak materiał ma się jeszcze suszyć, lepiej zastosować przekładki, tak jak w przypadku składowania drewna na zewnątrz.