fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
zalety i wady stropów drewnianych
7 lutego 2022

Zalety i wady stropów drewnianych

Wykonanie stropu to niezbędny etap budowy domu. Oprócz stropu betonowego coraz popularniejszym rozwiązaniem jest strop drewniany. Budowa stropu drewnianego jest łatwiejsza i tańsza. Dodatkowo strop drewniany powstaje w technologii suchej, co oznacza, że prace można prowadzić bez względu na pogodę. Co jeszcze warto wiedzieć o konstrukcji stropu z drewna i jego izolacji? W tym artykule opisaliśmy wady i zalety tego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się o:

belka dwuteowa

Rodzaje stropów drewnianych

Ze względu na sposób konstrukcji i zastosowane technologie oraz elementy wyróżnia się kilka rodzajów stropu drewnianego.

Stropy żebrowe

Strop żebrowy to technologia wykorzystywana najczęściej w domach drewnianych – wykonuje się go w większości domów szkieletowych. Zaletą tego lekkiego stropu drewnianego jest łatwy montaż oraz niższa niż w przypadku stropu belkowego cena wykonania. Elementy stropu żebrowego to cienkie drewniane żebra rozmieszczane co 30-60 cm. Łączy się je na przykład przewiązkami z desek. Drewno w tym przypadku nie jest widoczne. Konstrukcję wykańcza się z płyt gipsowo-kartonowych.

Stropy belkowe

Tradycyjne i znane od lat stropy drewniane, które wykorzystuje się w domach drewnianych i murowanych.  Budowa stropu belkowego wymaga większej ilości drewna niż ma to miejsce w przypadku stropu żebrowego. Jest też bardziej skomplikowana od strony wykonawczej. Strop belkowy to konstrukcja z drewna litego albo drewna klejonego. Rozstaw belek w stropie wynosi od 60 do 150 cm. Strop belkowy może być też konstrukcją odsłoniętą – odpowiednio wykonany ma walory dekoracyjne, które docenią miłośnicy tradycyjnej architektury.

Stropy belkowo-żebrowe

Konstrukcja stropu belkowo-żebrowego łączy walory stropu belkowego z zaletami stropu żebrowego. Elementy stropu tego rodzaju to belki, na których dodatkowo opierają się żebra. Czasem zdarzają się też konstrukcje, w których żebra mocuje się między belkami za pomocą stalowych zaczepów.

Izolacja stropu belkowo-żebrowego może być wykonywana zgodnie z technologią żebrową lub belkową. Od góry strop można wykończyć drewnianą podłogą, a od dołu – płytą gipsowo-kartonową. Zaletą tej technologii jest też to, że budowa (na przykład stropu poddasza) pochłania mniej drewna, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego stropu belkowego.

konstrukcja stropu w trakcie budowy

Zalety stropów drewnianych

Strop drewniany to rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Jedną z najistotniejszych jest lżejsza w porównaniu do stropu betonowego konstrukcja. Nawet jeśli przy budowie zastosuje się dodatkowe warstwy tłumiące drgania i dźwięki. Dzięki temu strop drewniany można stosować w przypadku budynku, który stoi na gruncie o małej nośności.

Co więcej, strop drewniany oznacza także prosty i szybki montaż. Przy budowie stropu nie trzeba używać specjalistycznych maszyn budowlanych i sprzętu takiego jak dźwigi czy pompy do betonu.  Strop drewniany montuje się w krótszym czasie, a konstrukcja nie wymaga żadnych prac mokrych. Dzięki temu terminu budowy nie trzeba dostosowywać do warunków pogodowych, a sam strop może powstać także zimą.

Inwestorów, którzy decydują się na wykonanie stropu drewnianego, przekonuje także łatwość ułożenia izolacji termicznej (izolacja między belkami) oraz łatwiejsze poprowadzenie instalacji (oświetlenie czy wentylacja). Drewno jest przy tym łatwe w obróbce. Wszelkie modyfikacje (takie jak np. wycięcie otworu pod schody) wprowadza się więc bez większych problemów

Ogromnym atutem stropu drewnianego jest jego dekoracyjny charakter. Wielu inwestorów docenia piękny, niepowtarzalny wygląd stropu. Dotyczy to zwłaszcza domów, które buduje się i urządza w stylu skandynawskim, rustykalnym czy loftowym – wszędzie tam, gdzie w aranżacji wnętrza mile widziane są widoczne elementy konstrukcyjne i naturalne drewno. Jeśli jednak strop drewniany trzeba ukryć (np. w nowoczesnym projekcie domu), zastosowanie odpowiedniego rodzaju stropu pozwala na to bez żadnych trudności.

Jakiego drewna użyć do budowy stropu?

W ofercie firmy Sopexim, która specjalizuje się w sprzedaży drewna konstrukcyjnego, znajdziesz wiele różnych propozycji. Jednym z najtańszych produktów z drewna konstrukcyjnego jest drewno lite C24, dostępne w różnych przekrojach (podstawowa grubość to 45 mm).

Drewno C24 ma ograniczoną długość (maksymalnie 6 m), dlatego, jeśli do konstrukcji wymagane są elementy dłuższe, należy użyć drewna konstrukcyjnego KVH, klejonego na mikrowczepy (złącza klinowe). Drewno KVH jest dostępne od ręki w długości 13 m. Na zamówienie można wykonać dłuższe elementy.

Do konstrukcji stropu drewnianego w budynku używa się najczęściej drewna w klasie przemysłowej (NSI). To materiał, który może mieć ślady sinizny, większe spękania czy ścieżki po owadach, dlatego służy do konstrukcji stropu, który należy później zakryć. Jeśli natomiast elementy stropu mają być widoczne i pełnić dekoracyjną funkcję, można wybrać konstrukcyjne drewno BSH w wizualnej klasie Si.

Wady stropów drewnianych

Wady stropu drewnianego wynikają z naturalnych właściwości drewna. Takie stropy mają gorszą izolacyjność akustyczną. Trzeba więc zastosować przy nich rozwiązania poprawiające akustykę i tłumiące dźwięki oraz drgania. Drewno ze swojej natury jest też materiałem mniej odpornym na ogień, działanie pleśni czy szkodników niż beton, co oznacza, że wymaga odpowiedniej impregnacji.

Z tych powodów kluczową sprawą przy budowie stropu drewnianego jest wykorzystanie wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego. Należy więc szczególnie starannie wybrać dostawcę i upewnić się, że oferowane przez niego materiały są odpowiedniej jakości i były przechowywane we właściwy sposób.

Sopexim to dostawca, który posiada najlepiej zaopatrzony skład drewna konstrukcyjnego w centralnej Polsce. To także firma, która oferuje materiał wyłącznie bardzo wysokiej jakości. Poza tym, ze względu na sprawne zaplecze logistyczne, jest w stanie dostarczyć drewno w możliwie najkrótszym czasie.