fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
4 października 2022

Od czego zależą ceny drewna w tartaku?

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem szybkiego wzrostu cen wielu produktów. Dotyczy to również materiałów budowlanych, w tym drewna, które jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców konstrukcyjnych i opałowych.

Na giełdzie NASDAQ w ciągu 12 miesięcy odnotowano wzrost cen tego materiału o 270%, co jest rekordową wartością, nienotowaną od wielu lat. Jakie czynniki wpływają na tak wysokie ceny drewna?

Dostępność drewna na rynku

Drewno jest materiałem niezbędnym w budownictwie, zyskującym szczególne znaczenie z uwagi na coraz większą popularność budownictwa ekologicznego i przystępnych cenowo domów szkieletowych. Nawet w budynkach murowanych z tego materiału wykonuje się konstrukcje dachowe, podłogi, stropy i wiele innych elementów.
Intensywny wzrost cen drewna nie pozostaje też bez wpływu na przemysł meblarski – stanowi surowiec, z którego powstaje większość produktów.


Zapotrzebowanie na drewno systematycznie wzrasta. Jednocześnie nie jest ono obecnie w pełni pokrywane z uwagi na panującą sytuację polityczną w Europie, pandemię oraz zmianę polityki, jaką prowadzą Lasy Państwowe. Wszystkie te czynniki sprawiają, że podaż jest znacznie zmniejszona, co przy wzrastającym popycie, automatycznie powoduje wzrost cen za metr drewna.


Pomimo wymienionych wyżej czynników, Polska jest (a przynajmniej była do niedawna) w stosunkowo dobrej sytuacji, gdyż aż 90% zapotrzebowania na drewno pokrywają krajowe zasoby. Do tej pory pozwalało to utrzymać stabilną sytuację na rynku.
Niestety przedsiębiorstwo Lasy Państwowe zmieniło politykę sprzedaży. Do zakupu po stałych cenach, przeznacza jedynie 70% surowca. Pozostałe 30% jest sprzedawane na aukcjach, na których przedsiębiorcy licytują coraz wyższe ceny.

Sprawdź również: Murłaty – wszystko co musisz wiedzieć

Sytuacja polityczna na świecie

Na wzrost cen drewna z pewnością ma też wpływ wojna w Ukrainie. Rosja jest uznawana za największego eksportera tego surowca na świecie. Po wybuchu konfliktu zbrojnego, władze tego kraju wprowadziły ograniczenia eksportu drewna, chcąc tym samym wpłynąć na równowagę energetyczną w Europie. Jednocześnie do ograniczenia eksportu przyczyniło się też embargo nałożone na ten kraj, które praktycznie uniemożliwiło pozyskiwanie cennego surowca.

Nie oznacza to wprawdzie, że drewno z Rosji nie dociera do Europy w ogóle. Odbiorcy tego materiału znaleźli sposoby na to, żeby przez wielu pośredników kupować surowiec w tym kraju i wykorzystywać w produkcji. Jest to jednak niewielki procent potrzebnych zasobów, zaledwie kropla w przysłowiowym morzu potrzeb. Jednocześnie zakup przez wielu pośredników również podnosi ceny drewna.

Ile kosztuje drewno sosnowe – cena m3 drewna konstrukcyjnego i opałowego

Pandemia, wojna w Ukrainie czy polityka Lasów Państwowych sprawiają, że ceny drewna w Polsce (i nie tylko) osiągają niemal astronomiczną wysokość. Przykładowo za drewno sosnowe na więźbę dachową trzeba zapłacić znacznie więcej niż za metr sześcienny drewna rok temu. Zdrożało również drewno świerkowe. Jeśli chodzi o drewno konstrukcyjne, cena różni się w zależności od regionu.

Podobnie kształtuje się cennik drewna opałowego. W dużym stopniu jest on uwarunkowany regionem oraz gatunkiem drzewa, z którego pochodzi surowiec. Wynika to z wartości opałowych, czyli głównie z kaloryczności materiału.

Ceny wzrosły nawet dwukrotnie za metr sześcienny drewna topoli czy osiki. Obecnie najtańsze są właśnie te gatunki, podczas gdy za metr sześcienny drewna dębowego trzeba zapłacić nawet sześciokrotnie więcej, a za drewno nawet czterokrotnie wyższą cenę w złotych brutto.

Warto pamiętać, że czym innym jest metr sześcienny i metr przestrzenny drewna. Cena zazwyczaj dotyczy tego pierwszego, co oznacza dwukrotnie więcej materiału niż w przypadku metra przestrzennego. Powyższe dane mają charakter poglądowy.

Miejsce zakupu drewna

Wzrost cen surowca nie oznacza, że wstrzymano prace przy budowie domów. Inwestycje już rozpoczęte trzeba przecież dokończyć, a planuje je też wielu nowych inwestorów. Licząc się z wyższymi kosztami zakupu surowca, warto jednak poszukać okazji do tego, aby były one jak najmniejsze. Najniższa cena drewna sosnowego budowlanego czy opałowego z pewnością będzie u producenta.

W pierwszym przypadku jest nim tartak, w drugim – leśnictwo. Ceny drewna w tartaku Sopexim z pewnością zachęcają do skorzystania z oferty, zamiast poszukiwania dostawców i pośredników. Dlatego warto zapoznać się z ofertą tego producenta.