fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
18 października 2022

Jakiej klasy drewno na więźbę?

Jednym z etapów budowy domu jest konstrukcja więźby dachowej. Tą nazwą określa się szkielet dachu, który stanowi bazę do montażu materiałów izolacyjnych oraz pokrycia.

Stelaż ten nie tylko musi utrzymać wszystkie materiały, w tym nierzadko ciężką dachówkę betonową lub ceramiczną. Musi również sprostać naporowi wiatru i śniegu, chroniąc wnętrze domu przed zimnem i wilgocią. Dlatego więźbę dachową wykonuje się z drewna odpowiedniej klasy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Klasy drewna stosowane do budowy więźby dachowej

Drewno konstrukcyjne wykorzystywane do budowy domu różni się parametrami technicznymi. Jednym z najważniejszych jest jego wytrzymałość, czyli to, jaki nacisk znosi materiał bez szkody dla jego struktury i wymiarów.

Parametr ten jest określany jako wytrzymałość na ściskanie i wyrażony w MPa. Jest on podstawą do podziału drewna konstrukcyjnego na klasy – w przypadku stosowanego powszechnie drewna iglastego, oznaczone literą C i wspomnianą liczbą.

Klas drewna konstrukcyjnego jest wiele, począwszy od C14, a skończywszy na C70. Czym jest podział na klasy i jak go należy interpretować? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innym artykule na blogu Sopexim.

Jak wiadomo, jednym z elementów konstrukcji domu jest więźba dachowa. Z jakiego drewna należy ją wybudować, skoro musi znosić duże obciążenia i odgrywa ważną rolę w konstrukcji budynku?

W budownictwie najpopularniejsza jest klasa drewna C24. Stawia się z niego ściany nośne, wykonuje stropy i podłogi, a nawet całe szkielety domów. Czy jest to również odpowiednie drewno na więźby dachowe?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów od budownictwa jest to odpowiednia, ale też minimalna klasa drewna, jakie można zastosować do budowy tego elementu. Klasy wyższe niż C24 są jedynie na papierze. Trudno je też kupić, gdyż są praktycznie niedostępne w sprzedaży.

wiezba dachowa

Może Cię zainteresować: Jakie elementy konstrukcji dachu wyróżniamy?

Gatunki drewna na więźbę dachową

Poza klasą materiału, z którego ma być wykonana więźba dachowa, drewno warto też dobrać gatunkowo. Samo oznaczenie literą C już sugeruje, że powinno pochodzić z drzew iglastych. Do wyboru są elementy sosnowe i świerkowe, a nieco rzadziej – modrzewiowe.

Najlepsze z tych trzech wariantów jest drewno sosnowe. Jest wystarczająco wytrzymałe, a jednocześnie stosunkowo tanie. Jest też łatwiejsze w impregnacji i obróbce,

Drewno na konstrukcje dachu może też pochodzić ze świerku. Jest tańsze i mniej wytrzymałe, ale spełnia wymogi techniczne przewidziane dla materiałów o takim przeznaczeniu. Dla pewności można wybrać materiał wyższej klasy. Zaletą drewna świerkowego jest też jego duża dostępność, dlatego większość klientów wybiera na więźbę właśnie ten gatunek.

Drewno modrzewiowe jest najtrwalsze z wymienionych gatunków, ale jednocześnie najdroższe. Jeśli jednak inwestorowi zależy na wyjątkowo solidnym dachu lub wybrał ciężkie pokrycie, warto zainwestować właśnie w taki wariant.

drewniany dach

Wilgotność drewna na więźbę – ile powinna wynosić?

Zastanawiając się, z jakiego drewna więźba dachowa będzie najlepsza i najtrwalsza, warto też zwrócić uwagę na jego wilgotność. Ma ona bardzo duże znaczenie, ponieważ im bardziej wilgotne jest drewno, tym ma większe tendencje do odkształcania w trakcie wysychania. Sprzyja też rozwojowi pleśni.

Suszenie drewna jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, który najczęściej jest przeprowadzany w tartaku. Świeży surowiec zaraz po ścięciu ma wilgotność na poziomie około 70%. Drewno konstrukcyjne nie powinno mieć więcej niż 18-20%. Nietrudno sobie wyobrazić, ile wilgoci trzeba z niego usunąć.

Zastosowanie wilgotnego drewna do budowy więźby dachowej i innych elementów domu może nieść przykre konsekwencje, jak na przykład pękanie materiału lub niestabilność wymiarowa. Pisaliśmy o tym w artykule: https://sopexim.pl/2022/06/21/konsekwencje-stosowania-mokrego-drewna-na-konstrukcje-dachu/.

Eliminowanie wilgoci z drewna odbywa się przy pomocy dwóch metod – przez sezonowanie lub suszenie komorowe. Ważne jest też zabezpieczenie materiału przez impregnację.

Suszenie i impregnacja komorowa (ciśnieniowa) gwarantują znacznie lepsze zabezpieczenie przed mikroorganizmami, które na przestrzeni lat atakują więźby dachowe i osłabiają ich wytrzymałość.