fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
24 listopada 2022

Dom murowany czy dom szkieletowy?

Nowoczesne technologie budowlane oferują prywatnym inwestorom rozmaite możliwości wznoszenia budynków mieszkalnych. Wielu z nich zadaje sobie pytanie – dom murowany czy dom szkieletowy? Jaki rodzaj konstrukcji wybrać?

Masywność i duże wydatki na budowę kontra lekkość konstrukcji i niskie koszty wzniesienia obiektu? – to jedne z wielu różnic pomiędzy konstrukcją murowaną a szkieletową. To jednak nie wszystko, o czym piszemy w dzisiejszym artykule. Czego dowiesz się podczas lektury tekstu?

 • Jakie są zalety murowanej konstrukcji domu?
 • Jakie są zalety konstrukcji szkieletowych?
 • Czy warto inwestować w dom szkieletowy w Polsce?
 • Jakiego drewna użyć w budowie domu szkieletowego?
 • Porównanie kosztów – dom szkieletowy czy murowany?

Wspomnimy także o aspektach związanych z dostępnością gotowych projektów architektonicznych w poszczególnych rozwiązaniach. Gotowy na dawkę wiedzy o nowoczesnych technologiach budowy domów jednorodzinnych? Zapraszamy do lektury!

Zalety budowy konstrukcji murowanej

Na wstępie opowiemy, jakie są zalety budowy konstrukcji murowanej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż technologia budowy zapewnia bardzo dużą trwałość mechaniczną obiektu.

Wykonany z dobrej jakości materiałów budynek charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością cieplną. Chroni przed mrozem zimą i zapewnia ochronę przed upałami latem. Bez wątpienia murowany dom jednorodzinny to inwestycja na pokolenia!

Od dziesięcioleci w Polsce domy murowane uchodzą za wzór wytrzymałości i stanowią ponadczasowy wybór wśród inwestorów. Na ich popularność wpływa też atrakcyjny wygląd oraz dobra izolacja od hałasów pochodzących z zewnątrz.

Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ze względy na koszty materiałów, cena domu murowanego będzie zdecydowanie wyższa niż analogicznej konstrukcji szkieletowej z drewna.

Dom murowany

Konstrukcja szkieletowa domu drewnianego – zalety

Osoby planujące budowę często zastanawiają się, jakie zalety ma konstrukcja szkieletowa domu drewnianego. Jest ona najczęściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnej technologii murowanej. Jakie korzyści płyną z wyboru domu szkieletowego w Polsce?

 • Szybkość budowy – domy z drewna nie wymagają zaawansowanych prac, które mają miejsce w przypadku konstrukcji murowanej. W efekcie wybór technologii szkieletowej pozwala znacząco skrócić czas budowy.
 • Parametry termiczne – wydajna akumulacja ciepła sprawia, że konstrukcja drewniana jest bardzo energooszczędna. Dom nie jest zbyt podatny na zmiany temperatury na zewnątrz, a jednocześnie szybko się nagrzewa w okresie letnim.
 • Elastyczność warunków – do rozpoczęcia budowy nie trzeba czekać aż do lata. Nawet jeżeli temperatura się obniży na zaawansowanym etapie budowy, proces wznoszenia domu może być kontynuowany – niezależnie od pory roku.
 • Prefabrykaty – wiele komponentów potrzebnych do budowy domu szkieletowego można prefabrykować. Na plac budowy są zatem dostarczane już gotowe elementy, przygotowane do montażu.
 • Łatwa rozbudowa – przebudowa oraz dobudowanie dodatkowych segmentów czy budowa kolejnych ścian są o wiele łatwiejsze, niż w przypadku domu murowanego. Nie ma problemu z rozbudową budynku po zakończeniu prac.

Dodajmy, że konstrukcja szkieletowa domu drewnianego nie wymaga specjalnych uwarunkowań terenowych. Co to oznacza? Budynek mieszkalny w tej technologii można wybudować na działce charakteryzującej się dużym spadkiem terenu.

Szkielet domu z drewna

Jakie drewno użyć do budowy domu szkieletowego?

Inwestorzy często zastanawiają się, jakie drewno użyć do budowy domu szkieletowego? Na rynku dostępnych jest wiele wartych rozważenia komponentów, jednak na uwagę zasługuje drewno konstrukcyjne lite C24. Dlaczego warto je wybrać?

 • Wytrzymałość – elementy drewniane C24 są bardzo wytrzymałe, stanowią doskonały materiał budowlany do wznoszenia konstrukcji dachowych, ścian z drewna czy stropów domów szkieletowych.
 • Technologia – specjalnie opracowany proces technologiczny gwarantuje idealne zabezpieczenie drewna litego C24 przed rozwojem pleśni i grzybów oraz atakami szkodników. Wszystkie komponenty są suszone komorowo oraz impregnowane.
 • Waga – duża wytrzymałość i niski ciężar własny litych elementów drewnianych C24 sprawiają, że projektanci mają możliwość stosowania komponentów o małym przekroju. Efektem jest obniżenie kosztów i przyspieszenie procesu budowy.

Nie ulega wątpliwości, że wspomniany rodzaj drewna stanowi doskonały wybór w przypadku konstrukcji domów szkieletowych.

Warto dodać, że wysokiej jakości drewno konstrukcyjne lite C24 jest dostępne w bogatej ofercie składu drewna Sopexim w Aleksandrowie Łódzkim.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w: Drewno do budowy domu. Jak wybrać drewno do domu drewnianego?

Koszty budowy domów murowanych oraz drewnianych

Właściciele działek budowlanych planujący wzniesienie obiektu mieszkalnego o charakterze jednorodzinnym z pewnością zastanawiają się, jakie są koszty budowy domów murowanych oraz drewnianych.

Według uśrednionych danych statystycznych z 2021 roku budowa domu murowanego wiąże się ze średnim kosztem ok. 5500 PLN za metr kwadratowy. Oczywiście wszystko zależy od stopnia skomplikowania budynku i oczekiwań inwestora.

Tradycyjne domy murowane, mimo wysokich kosztów budowy, wciąż cieszą się dużą popularnością. Na cenę takiego budynku składa się wiele czynników, wśród których można wymienić: koszt projektu domu, cenę materiałów budowlanych oraz robociznę.

Trzeba mieć na uwadze również ukryte koszty czasowe związane zarówno z nadzorem projektu budowlanego, jak i ewentualnymi formalnościami urzędowymi.

Doskonałą alternatywą kosztową dla domów murowanych są drewniane domy szkieletowe. Konstrukcje z drewna są nawet 3-krotnie tańsze od tradycyjnych odpowiedników. Średni koszt wybudowania takiego budynku, przy założeniu szacowania ceny dla stanu surowego zamkniętego, wynosi zwykle od 1500 do 2500 PLN za metr kwadratowy. Należy mieć również na uwadze krótszy okres wznoszenia obiektu oraz łatwiejszą rozbudowę w przyszłości.

Jeżeli planujesz budowę domu szkieletowego i szukasz dobrego dostawcy komponentów drewnianych, to wybierz skład budowlany Sopexim z Aleksandrowa Łódzkiego! W naszej ofercie znajdziesz drewno lite C24 idealne do konstrukcji domów szkieletowych.