fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
28 grudnia 2022

Budowa domku letniskowego – wszystko, co musisz wiedzieć!

Coraz większa liczba inwestorów prywatnych zauważa, że budowa domku letniskowego to doskonały pomysł dla rodzin pragnących mieć własną enklawę do wypoczynku. W artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje o budowie takiego domku. Zapraszamy do lektury!

Budowa domku letniskowego to marzenie miłośników beztroskiego relaksu na łonie natury. Zanim jednak zdecydujemy się na urzeczywistnienie marzeń, musimy po prostu… Postawić domek letniskowy, co poprzedza szereg formalności i ustaleń natury technicznej. Inwestycja w dom letniskowy bez pozwolenia na budowę może wymagać też zakupu działki, jednak cały proces jest mniej skomplikowany niż w przypadku budynku mieszkalnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Budowa domku letniskowego jest doskonałym pomysłem dla rodzin chcących mieć własną enklawę do wypoczynku.
  • Proces budowy domku letniskowego należy rozpocząć od uwzględnienia 4 najważniejszych czynników: lokalizacji, wielkości, materiału i budżetu.
  • Popularnym rozwiązaniem jest drewniany domek letniskowy, który nadaje wyjątkowego wyglądu inwestycjom w sąsiedztwie lasu.
  • Warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej podczas budowy domku letniskowego, co pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Spis treści:

Budowa domku letniskowego – od czego zacząć?

Nasz mały poradnik zaczniemy od odpowiedzi na zasadnicze pytanie – od czego zacząć budowę domku letniskowego? Proces budowlany należy rozpocząć od uwzględnienia 4 najważniejszych czynników.

  1. Lokalizacja – przede wszystkim musimy sprawdzić aktualny status prawny gruntu. Umożliwi nam to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Istotna może być też odległość od granicy lasu czy granicy działki budowlanej.
  2. Wielkość – warto przyjąć zasadę, że powierzchnia domku nie powinna przekraczać 35 m2. Wówczas możemy liczyć na możliwość realizacji inwestycji bez pozwolenia – wystarczy zgłoszenie w odpowiednim urzędzie.
  3. Materiał – kolejnym ważnym aspektem jest wybór technologii i materiałów. Popularnym rozwiązaniem jest drewniany domek letniskowy na podstawie zgłoszenia. Naturalny budulec nadaje wyjątkowego wyglądu inwestycjom w sąsiedztwie lasu.
  4. Budżet – lokalizacja działki, kubatura domku letniskowego czy zastosowane technologie wpływają na koszt budowy oraz całkowity budżet inwestycji. Decydując się na realizację projektu, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej.

Powyższe 4 punkty w telegraficznym skrócie opisują najważniejsze elementy procesu budowy domku letniskowego na działce rekreacyjnej czy budowlanej. W kolejnych akapitach opiszemy rodzaje domków przeznaczonych do okresowego wypoczynku.

Domek letniskowy w lesie

Jakie rodzaje domków letniskowych mamy do wyboru?

Praktyczne domki z konstrukcji szkieletowej, eleganckie domki z bali czy domki holenderskie to najpopularniejsze typu domów letniskowych. Poniżej szerzej opisujemy, jakie rodzaje domków letniskowych mamy do wyboru.

Domki z konstrukcji szkieletowej

Nowoczesne domki z konstrukcji szkieletowej to jedne z najpopularniejszych rodzajów domów letniskowych drewnianych. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są konstrukcje w szerokim zakresie cenowym.

Koszt budowy jest uzależniony od przeznaczenia budynku, powierzchni, fundamentów oraz liczby kondygnacji użytkowych. Na cenę wpływają również zastosowane wykończenia oraz dodatki – balkon, ganek czy taras.

Zaletą domku letniskowego z konstrukcji szkieletowej jest zdecydowanie szybkość wznoszenia budynku na działce. Wymarzony domek letniskowy może być ukończony nawet w ciągu kilkunastu dni. Zdecydowanie szybciej niż tradycyjne konstrukcje murowane.

Decydując się na budowę, warto wiedzieć, że technologia szkieletowa umożliwia rozbudowę czy przebudowę domu w przyszłości, ale może ona wymagać kosztownych przeróbek.

Nowoczesny domek letniskowy w lesie zimą

Domki z bali

Domki z bali drewnianych są zazwyczaj w całości wykonane z użyciem naturalnego drewna. Taka konstrukcja wpływa korzystnie na zdolność do regulacji wilgotności oraz kumulowanie ciepła.

W efekcie właściciel domu letniskowego z bali zyskuje doskonały mikroklimat przez cały rok. Dzięki temu budynki są mniej narażone na rozwój grzybów, pleśni czy innych mikroorganizmów w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji w technologii murowanej.

Dużą wadą dla inwestorów może być cena domku letniskowego z bali drewnianej. Na koszt budowy domu wpływ konieczność zastosowania wysokiej jakości drewna litego o sporych rozmiarach. Determinuje to nie tylko wysokie koszty zakupu, lecz również transportu, montażu czy konserwacji. Jednocześnie konstrukcja jest bardzo trwałą, a zainwestowane pieniądze zwrócą się zarówno dzięki idealnemu mikroklimatowi, jak i atrakcyjności wizualnej.

Domki holenderskie

Letniskowe domki holenderskie to mobilne konstrukcje wyposażone w specjalne koła jezdne. Tego rodzaju domy bez pozwolenia zazwyczaj są bardzo lekkie i mogą być przewożone z użyciem dostosowanej przyczepy samochodowej.

Ich wadą jest często brak termoizolacji. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawiają się na rynku całoroczne domki holenderskie, posiadające wysokiej jakości warstwę termoizolacyjną o dobrych parametrach termicznych.

Mobilne domki holenderskie to rodzaj domu letniskowego, który – ze względu na specyfikę i mobilność – nie wymaga procesu budowy. Można go porównać do rozbudowanej przyczepy kempingowej o ograniczonej mobilności.

Wnętrza tego rodzaju budynków są w pełni funkcjonalne. Składają się z salonu, sypialni, aneksu kuchennego oraz łazienki z toaletą. Umożliwiają wypoczynek w rozmaitych lokalizacjach, bez potrzeby długiego montażu.

Jakie drewno wybrać pod budowę domku letniskowego?

Inwestorzy planujący wybudowanie całorocznego domu wypoczynkowego bez pozwolenia często pytają, jakie drewno wybrać pod budowę domku letniskowego. Wśród polecanych materiałów wyróżniamy drewno świerkowe, sosnowe, jodłowe oraz modrzewiowe. Ponadto w ofercie Sopexim można znaleźć drewno konstrukcyjne C24, KVH oraz BSH – produkty dedykowane do zastosowań w budownictwie domków letniskowych.

Nowoczesny domek letniskowy w lesie zimą

Jakie formalności musisz spełnić, aby wybudować domek?

Na koniec wspomnimy, jakie formalności musisz spełnić, aby wybudować domek. Należy pamiętać o zgłoszeniu, jeżeli budujemy dom o powierzchni do 35 metrów kwadratowych. Niezbędny będzie też projekt samego domku czy dokumentacja potwierdzająca nasze prawa do działki budowlanej.

Kwestią indywidualną – zależną od decyzji urzędników – może być potrzeba przedstawienia dodatkowych dokumentów celem dopełnienia formalności.

Jeżeli planujesz budowę domku letniskowego i poszukujesz zaufanego dostawcy drewna konstrukcyjnego, zapoznaj się z ofertą Sopexim. W naszym asortymencie znajdziesz wysokiej jakości produkty, dedykowane do budowy całorocznych domków bez pozwolenia.