fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
28 grudnia 2022

Drewniany sufit – pomysły wykonania i potrzebne rzeczy

Elegancki drewniany sufit to popularny sposób wykończenia pomieszczeń. Strop drewniany w domu murowanym jest wybierany zarówno ze względów estetycznych, jak i użytkowych. W artykule omówimy pomysły oraz rzeczy potrzebne do jego wykonania.

Wyjątkowe walory dekoracyjne, stosunkowo łatwa konserwacja i wieloletnia trwałość to cechy, które przemawiają za budową stropu drewnianego. Sufit z drewna stanowi doskonałe uzupełnienie architektury wnętrz domów zaprojektowanych w stylu rustykalnym prowansalskim czy skandynawskim. Zrobiony z sosnowych desek sufit tworzy przytulny klimat rodzinnego ogniska i pozwala podkreślić sielską aranżację pomieszczeń.

Do budowy belkowego stropu drewnianego i wykonania sufitu z drewna będziemy potrzebowali odpowiednio dobranych desek, listewek lub belek oraz narzędzi do realizacji projektu. W kolejnych akapitach przyjrzymy się dostępnym rozwiązaniom aranżacyjnym.

Z tego artykułu dowiesz się:

Pomysły na drewniane sufity – jakie mamy możliwości?

Na rynku dostępne są rozmaite technologie umożliwiające wykorzystanie drewna do budowy drewnianego sufitu. W polskich mieszkaniach możemy spotkać rozwiązania sufitowe z belek, desek oraz listewek.

To, jaki pomysł na drewniany sufit sprawdzi się najlepiej, zależy wyłącznie od specyfiki danego projektu. Należy podkreślić, że zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych sprawi, że wnętrza zyskają przytulny charakter.

Sufit z drewnianych belek

Praktyczny sufit z drewnianych belek to częsty wybór osób kochających wnętrza w stylu zakopiańskim, skandynawskim, boho, rustykalnym czy industrialnym. Zastosowanie starego drewna, odpowiednio zabezpieczonego przed zniszczeniem, pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt.

Pomysł na drewniany sufit z belek można zrealizować zarówno budując dom ze stropem z drewna, jak i stosując atrapę imitującą naturalne belki.

Z doświadczenia radzimy, by zastosować odpowiedni rozstaw belek w zakresie od 60 do 90 cm. Jednocześnie ugięcie nie powinno przekraczać 1/300 rozpiętości konstrukcji. Zalecamy prowadzić proces montażowy tak, by zamocować belki równolegle do krótszej ściany.

Dach z belek drewnianych

Drewniany sufit z desek

Kolejna propozycja dla miłośników rustykalnych wnętrz w minimalistycznej odsłonie to drewniany sufit z desek. Odpowiednio dobrane deskowanie odsłania piękny rysunek słojów drewna, nieregularnie rozrzuconych po elementach.

Konstrukcję nośną z desek warto pokryć dodatkową warstwą izolacji termicznej. Podniesie to komfort użytkowania pomieszczenia i zapobiegnie utracie ciepła w okresie jesienno-zimowym.

Wykonanie stropu drewnianego z desek przebiega podobnie do budowy boazerii ściennej. Miejsca, gdzie wykonywane są łączenia ze ścianami, należy obłożyć listwami skośnymi poddanymi frezowaniu. Gwarantuje to uzyskanie efektu gładkiego przejścia sufit-ściana.

Dach z desek

Drewniany sufit podwieszany z listew

Ciekawym pomysłem jest również drewniany sufit podwieszany z listew. Polecanym materiałem do wykonania tego rodzaju konstrukcji sufitowej jest drewno sosnowe. Do zalet sosny zaliczamy wieloletnią trwałość, sprężystość oraz łatwe suszenie i obróbkę powierzchni.

Z doświadczenia wiemy, że wielu inwestorów prywatnych zwraca uwagę na koszty wykonania drewnianego sufitu – cena deski sosnowej jest naprawdę bardzo atrakcyjna.

Dodajmy, że drewniany sufit podwieszany z listew sosnowych to nie tylko idealny pomysł dla nowo budowanych domów. Stare kamienice i mieszkania to również miejsca, gdzie zamiast zastosowania sufitu z płyt gipsowo-kartonowych można zbudować konstrukcję podwieszaną.

Do jakich wnętrz pasuje drewniany sufit z belek lub desek?

Klienci poszukujący pomysłu na aranżację domu lub biura często zastanawiają się, do jakich wnętrz pasuje sufit drewniany.

Styl rustykalny, prowansalski, skandynawski czy industrialny to modne kierunki w projektowaniu wnętrz. Wykonane z naturalnego drewna sufity doskonale komponują się z pomieszczeniami zaprojektowanymi w każdym ze wspomnianych nurtów. Są idealne jako uzupełnienie klasycznych stylizacji starych kamienic.

Drewniane sufity świetnie podkreślają stylistykę industrialnych narożników, rustykalnych salonów czy komód w stylu boho. Wygląd drewna doskonale współgra z oświetleniem wykonanym z drucianych lamp czy tzw. wiszących żarówek.

Ażurowa konstrukcja sufitowa to architektoniczne porozumienie pomiędzy klasyczną stylistyką starego budynku a nowymi trendami w wystroju wnętrz.

Drewno na dach i listwy montażowe w ofercie Sopexim

Bez wątpienia drewniany sufit stanowi doskonały pomysł na wykończenie pomieszczenia. Estetyczny i ponadczasowy – takimi przymiotnikami zdecydowanie można opisać sufit wykonany z naturalnych materiałów.

Warto pamiętać, że wysokiej klasy drewno na dach w ofercie Sopexim idealnie nadaje się do wykonania opisywanych w artykule konstrukcji. Cechuje się świetnym wyglądem i ponadprzeciętną trwałością.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości drewna na sufit, to skontaktuj się z przedstawicielem składu drewna Sopexim. Nasi specjaliści doradzą Ci, jakie belki na strop drewniany będą najlepsze. Znajdziesz u nas również deski i listwy z drewna w atrakcyjnej ofercie cenowej.