fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
20 stycznia 2023

Drewniane deski podłogowe czy panele podłogowe?

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów w aranżacji wnętrza. Decyduje nie tylko o wyglądzie i estetyce, ale też o komforcie termicznym, akustyce, utrzymaniu czystości czy funkcjonalności. W salonach i sypialniach szczególnie ważne jest użycie odpowiedniego materiału wykończeniowego.

Wybór podłogi zazwyczaj nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli decydujesz się na deski podłogowe czy panele. Czym się one różnią? Jakie są ich mocne i słabe strony? Warto je poznać przed wyborem rozwiązania do domu.

Spis treści:

Podłoga z desek drewnianych — wady i zalety

Drewno naturalne od stuleci jest używane jako cenny materiał budowlany i wykończeniowy. W tym czasie poznano już i doceniono jego liczne zalety, począwszy od walorów estetycznych, aż po zdrowotne.

Jest to również materiał odnawialny, ekologiczny, przyjazny środowisku i dostępny w bardzo szerokim wyborze rodzajów. Poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą poziomem twardości, rysunkiem słojów czy kolorystyką, co stwarza szerokie możliwości wykorzystania go w aranżacji wnętrz. Oto jego najważniejsze zalety.

  • Podłogi z naturalnego drewna są nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale również trwałe.
  • Prawie zawsze jest możliwa ich renowacja. Przeprowadzona po latach pozwala usunąć ślady zużycia i przywrócić naturalne piękno, jakim wyróżnia się drewniana posadzka.
  • Deski można zabezpieczyć, stosując odpowiedni lakier. Zmniejsza on podatność materiału na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie chroni go przed wchłanianiem rozlanych płynów czy innych zanieczyszczeń.
  • Podłogi z drewna są przyjemne w dotyku i ciepłe.
  • Idealnie nadają się pod ogrzewanie podłogowe, gdyż materiał dobrze przepuszcza ciepło.
  • Sprawdzają się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, ponieważ nie wchłaniają tak pary wodnej, jak panele podłogowe.
  • Podłoga drewniana jest hipoalergiczna, dlatego sprawdza się w pokojach dziecięcych.
  • Drewno ma również wpływ na jakość powietrza w domu. Sprzyja utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności oraz wytłumia hałasy, jakie powstają podczas chodzenia.

Odpowiednio zabezpieczone lite drewno może być nawet zastosowane w łazience. Warunkiem jest wybór gatunku, który będzie odpowiednio wytrzymały, aby zniósł obciążenie wyposażeniem i był odporny na odkształcenia. Jednocześnie łazienkowa podłoga wykonana z drewna musi być odporna na wilgoć.

Dlatego warto wybrać na nią gatunki egzotyczne, takie jak: jatoba, wenge, cedr, iroko, merbau czy badi. Są one przystosowane do rozwoju w wilgotnym klimacie i zawierają naturalne olejki oraz większą ilość żywic, które je chronią.

Do najpiękniejszych i najbardziej wytrzymałych zalicza się parkiet dębowy. Dąb jest drewnem bardzo twardym, mało podatnym na zarysowania i charakteryzującym się wysoką klasą ścieralności. Dlatego wykonana z niego podłoga długo zachowa swój nienaganny wygląd. Ponadto można ją lakierować po każdym cyklinowaniu. Wówczas dębowe panele drewniane będą służyć przez kilkadziesiąt lat.

Materiały takie jak świerk skandynawski, sosna, jesion czy akacja to dobry wybór do zdrowego, przyjaznego mieszkańcom domu. Jedną z nielicznych wad tego rozwiązania jest znacznie wyższa cena materiału, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na dąb lub gatunek egzotyczny. Najtańsza jest podłoga sosnowa, jednak jest mniej odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Podłoga z desek drewnianych

Podłoga z paneli – wady i zalety

Drewniana podłoga z pewnością ma wiele zalet, jednak stanowi również konkurencję dla znacznie tańszych paneli. Drewno bez problemu można odnawiać, z kolei panele wykonane z impregnowanej płyty HDF zazwyczaj są jednorazowe.

Ich wierzchnia warstwa może być zabezpieczona przez laminat utwardzany promieniami UV, jednak nawet wtedy rysuje się i matowieje. W konsekwencji po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji traci swoje piękno. Takie podłogi są zimne w dotyku, a niekiedy też szkodliwe dla zdrowia, dlatego nie nadają się do układania w pomieszczeniach dla dzieci czy w sypialniach.

Konserwacja paneli jest trudna, a ich naprawa prawie niemożliwa. Panele podłogowe laminowane nie mogą też być odnawiane, a jedyną metodą przywrócenie podłodze blasku jest ich wymiana.

Biorąc pod uwagę fakt, że po latach często trudno kupić taki sam produkt, a pozostawione „na zapas” pojedyncze sztuki różnią się od tych już wyeksploatowanych, zazwyczaj trzeba montować całą podłogę od nowa. Wybierając panele na podłogę, trzeba się liczyć z tymi niedogodnościami.

Kolejną wadą jest trudność utrzymania w czystości. Niektóre panele, zwłaszcza te tanie, są bardzo chłonne, mogą przyciągać kurz i brud. Powierzchnia jest bardziej podatna na rysowanie i matowienie, dlatego nie może być szorowana. Niezalecane jest też polerowanie podłogi.

Oczywiście najwyższej klasy panele laminowane czy panele winylowe nie są bez zalet. Przede wszystkim są dużo tańsze od litego drewna. Można też zdecydować się na wzór drewnopodobny, zyskując piękne wykończenie wnętrza imitujące podłogę z desek.

Warto jednak zaznaczyć, że taki motyw może odbiegać od realizmu, zwłaszcza w przypadku tanich paneli podłogowych. Jednocześnie podłogi tego typu są łatwiejsze w montażu, chociaż ich mniejsza trwałość sprawia, że niekiedy łamią się ich narożniki.

Panele to produkty warstwowe, a ich warstwa zewnętrzna może się odklejać. Między innymi z tego powodu nie zawsze mogą być stosowane w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Panele podłogowe w mieszkaniu

Deski drewniane czy panele podłogowe — podsumowanie

Szerokie deski i panele są obecnie bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Aby wybrać na podłogę do domu odpowiednie wykończenie, warto przeanalizować zalety obu wariantów. Chodzi przecież o to, żeby posadzka była nie tylko estetyczna, ale również trwała, łatwa do utrzymania w czystości oraz funkcjonalna.

Pod wieloma względami deski są lepsze od paneli. Wysoka odporność na ścieranie, rysowanie, przyjemny kontakt ze skórą, zdolność do izolacji termicznej i akustycznej oraz możliwość cyklinowania i zabezpieczania przez wiele warstw lakieru sprawiają, że drewno – chociaż jest droższe od panelu – jest również inwestycją na lata.