fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
27 marca 2023

Różne style i kształty domów szkieletowych – jak wybrać najlepszy dla siebie?

Budownictwo szkieletowe cieszy się popularnością z uwagi na liczne zalety. Do największych można zaliczyć krótki czas budowy domu oraz o około 30% niższe koszty jego wykonania.

Do przeszłości odchodzą mity o ograniczonej żywotności takich obiektów. Jest to efektem opracowania nowych technologii utrwalania materiałów, które przedłużają czas eksploatacji na kilkadziesiąt, a niekiedy nawet na sto lat. Jak wybrać dom szkieletowy dla siebie?

Spis treści:

Różne style domów szkieletowych – od tradycyjnego do nowoczesnego

Konstrukcje drewniane domów szkieletowych są nie tylko efektowne, ale też przyjazne dla środowiska i mieszkańców. Drewno jako naturalny materiał jest ekologiczne i nie zawiera alergenów. Wykonany z niego budynek ma przyjazną atmosferę ze względu na to, że drewno oddycha, reguluje poziom wilgotności i akumuluje ciepło. Jest też dobrym izolatorem akustycznym, dlatego pomieszczenia są ciche i sprzyjają wypoczynkowi.

Istnieją różne rodzaje domów z drewna, odmienne pod względem wielkości, liczby kondygnacji, zastosowanego dodatkowego wyposażenia czy kształtu bryły. Różnią się też między sobą stylem. Pozwala to na wybór wariantu, który zaspokoi potrzeby mieszkaniowe rodziny, a także wpisze się w jej gust czy preferencje.

Wśród proponowanych przez projektantów stylów domów szkieletowych są zarówno modele klasyczne, jak i nowoczesne. Te pierwsze przypominają formą i wzornictwem murowane budynki stawiane 50-100 lat temu. Cechy charakterystyczne takich budynków to:

  • dwu- lub czterospadowy dach,
  • centralnie umieszczone drzwi wejściowe,
  • niewielki ganek lub weranda,
  • standardowe okna rozmieszczone symetrycznie po obu stronach wejścia, tynkowana lub malowana elewacja z ewentualną podmurówką wykonaną z kamieni naturalnych.

Konstrukcje drewniane domów w stylu tradycyjnym stanowią przeciwieństwo dla modeli nowoczesnych. W tych projektach wyraźnie przeważają płaskie lub asymetryczne dachy, bryły przypominające klocki, duże przeszklone powierzchnie ścian oraz nietypowo wykończone elewacje.

Modne są łączenia różnych materiałów, a w szczególności zestawienia litego drewna z kamieniem, cegłą czy tynkiem.

Dom szkieletowy widziany z góry

Kształty domów szkieletowych – na co postawić?

Poszczególne rodzaje domów z drewna różnią się nie tylko stylem, ale również kształtem. Ta sama powierzchnia użytkowa może zajmować płaszczyznę kwadratu lub prostokąta, a także innej, złożonej figury geometrycznej. Może też być też rozłożona na więcej niż jedną kondygnację, co znacznie zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez dom.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od wielkości i układu działki. To najważniejsze kryterium, zważywszy na fakt, że ulokowanie zabudowań na działce regulują przepisy budowlane.

Jak wielkość domu wpływa na jego koszt budowy i eksploatacji?

Oczywiste jest, że duży dom wymaga większych nakładów na utrzymanie. Ta zasada dotyczy wszystkich obiektów, a nie tylko budynków szkieletowych. Obiekty o większej kubaturze potrzebują więcej energii do ogrzania. Konserwacja czy mycie ścian elewacyjnych wiążą się z zakupem większej ilości farby, tynku czy środka do impregnacji drewna. Również budowa dużego domu jest droższa z uwagi na ilość wykorzystanych materiałów.

Trzeba także pamiętać, że domy o więcej niż jednej kondygnacji są droższe od parterowych. Wynika to z konieczności budowy wzmocnionych stropów, a często też fundamentów. Ta sama powierzchnia użytkowa ulokowana na o połowę mniejszym obszarze działki oznacza też dwukrotnie większe obciążenie podłoża. W tej sytuacji może się okazać, że dom parterowy o większej powierzchni będzie tańszy niż dom piętrowy o mniejszej powierzchni użytkowej.

Z drugiej strony wielkość domu szkieletowego nie powinna być uwarunkowana kosztami budowy, lecz potrzebami mieszkańców. Należy pamiętać, że dom to inwestycja na kilkadziesiąt lat, więc trzeba ją planować przyszłościowo.

Pod uwagę trzeba brać seniorów czy małe dzieci, które z czasem będą potrzebowały własnego miejsca w domu. Optymalnym układem jest jeden pokój na członka rodziny, salon kuchnia i pomieszczenia sanitarne.

szkielet domu z drewna c24

Usytuowanie domu szkieletowego na działce a jego wpływ na koszty i funkcjonalność

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18) mówi, że budynek mieszkalny musi znajdować się w odległości:

  • min. 3 m od granicy działki, jeśli ściana nie zawiera drzwi i okien,
  • min. 4 m od granicy działki, jeśli ściana zawiera drzwi i okna.

Jeżeli działka, na której stawia się dom szkieletowy, jest wąska, należy dobrać do niej projekt dwukondygnacyjny lub prostokątny.

Jakie jeszcze cechy należy wziąć pod uwagę, stawiając na budownictwo szkieletowe? Poradnik mówi, że istotne jest ustawienie budynku w stosunku do kierunków geograficznych.

Okna salonu wychodzące na północ nie poprawią efektywności energetycznej obiektu i nie zapewnią w nim komfortowych warunków. Z drugiej strony domy piętrowe lub z użytkowym poddaszem są droższe w budowie. Dlatego warto się na nie decydować wtedy, gdy dom parterowy o odpowiedniej powierzchni nie zmieści się na działce.

Przeszkodą w ulokowaniu domu może też być zadrzewienie. Jeśli działka znajduje się w lesie, nie zawsze można na niej wyciąć przeszkadzające drzewa. Poza tym wymaga to uzyskania odpowiednich zezwoleń. Dlatego wybierając projekt, warto dostosować go do wolnej przestrzeni na działce.