fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
22 maja 2023

Budowa altany ogrodowej – wszystko co musisz wiedzieć!

Marzysz o urokliwym zakątku w ogrodzie, gdzie mógłbyś odpocząć w cieniu i cieszyć się spokojem natury? Budowa altany ogrodowej to doskonały pomysł! Dowiedz się, jakie są korzyści wynikające z tej decyzji i czy musisz uzyskać pozwolenie na postawienie altany ze względu na fakt, że jest to obiekt budowlany. Zdobądź informacje o materiałach, z jakich można zbudować altanę ogrodową!

Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, który na pewno Ci się przyda!

Spis treści:

Projektowanie i wybór materiałów na altanę ogrodową – porady i rekomendacje

Altana to idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Tego typu obiekty wykorzystuje się także do grillowania na świeżym powietrzu czy organizowania spotkań rodzinnych i towarzyskich. Podstawą jest więc właściwe zaprojektowanie altany, a także dobór odpowiednich materiałów, z których zostanie wykonana. Te dwie kwestie mają wpływ na stworzenie funkcjonalnej, estetycznej i przede wszystkim trwałej konstrukcji.

Bardzo ważne jest, aby już na wstępie dokładnie określić wymiary altany. Dzięki temu można dopasować ją do rozmiaru ogrodu i potrzeb przyszłych użytkowników. Należy też wybrać odpowiednie miejsce, w którym konstrukcja będzie się znajdować.

Wybór odpowiednich materiałów to kolejna kwestia. W tym przypadku warto postawić na trwałość i estetykę. W ofercie Sopexim znajdziesz wysokiej jakości materiały do budowy altan ogrodowych. Jest to przede wszystkim odpowiednio wysuszone i obrobione drewno konstrukcyjne, a także deski suszone i inne elementy drewniane.

Asortyment dostępny w składzie drewna Sopexim cechuje się wysoką jakością, a także odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten można zastąpić np. cegłą, kamieniem czy komponentami metalowymi. Warto jednak pamiętać, że wówczas efekt wizualny będzie zupełnie inny. Drewniane konstrukcje prezentują się naturalnie i idealnie współgrają z otaczającą je przyrodą.

Projekt altany można przygotować samodzielnie, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi dostępnych w sieci. Jeżeli jednak obiekty architektury ogrodowej nie są Twoją mocną stroną, to zawsze możesz zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy zajmą się wszystkim, planując budowę altany i jej dokładną konstrukcję.

Może Cię zaciekawić: Budowa garażu drewnianego – poradnik

Kluczowe aspekty prawne – zgłoszenie i pozwolenia na budowę altany ogrodowej

Budowa altanki ogrodowej, zależnie od jej wielkości i lokalizacji, wymaga dopełnienia określonych formalności prawnych. Przede wszystkim ważne jest, aby upewnić się przed rozpoczęciem budowy, czy montaż altany wymaga zgłoszenia do właściwego organu administracyjnego oraz czy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

  • Obiekty stawiane na terenie działki, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, są zdecydowanie mniej kłopotliwe. W tym przypadku niezbędne jest jedynie zgłoszenie budowy altany.
  • Planując większą altanę ogrodową z drewna, prawo budowlane jasno określa, że należy uzyskać stosowną zgodę. Konieczne jest więc złożenie podania dostępnego zwykle na stronie starostwa powiatowego.

Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na przepisy dotyczące odległości od sąsiednich działek. Ta nie może być mniejsza niż 3 m. Jeżeli jednak na ścianie od granicy działki ma znaleźć się okno lub drzwi, to należy zwiększyć odległość do 4 m.

Rodzaje altan drewnianych

Dostępność różnorodnych rodzajów altan drewnianych pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji estetycznych przyszłych użytkowników. Takie konstrukcje warto dopasować też do wielkości działki, a także jej kształtu, czy innych obiektów znajdujących się już w ogrodzie.

Najczęściej wybieranym rodzajem altany drewnianej jest obiekt wolnostojący. Stanowi on odrębną konstrukcję, nieprzytwierdzoną do innych budynków.

Ten typ altany służy jako miejsce do wypoczynku i relaksu w ogrodzie. Może mieć ona różne kształty i rozmiary. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Drugim typem jest konstrukcja przydomowa, częściowo zamknięta. Tę można postawić np. w celu ochrony tarasu. Może służyć jako kuchnia polowa lub miejsce do grillowania.

Kolejny podział altan odnosi się do ich kształtu. Takie konstrukcje mogą powstać na planie kwadratu, prostokąta – te można najczęściej spotkać w przydomowych ogrodach. Z powodzeniem jednak można zbudować obiekt na planie sześciokąta, ośmiokąta lub dwunastokąta. Wówczas jednak są to dość duże altany.

Pozostaje także kwestia dopasowania wielkości altanki do liczby użytkowników. Zupełnie inna powierzchnia niezbędna jest dla 4-6 osób, a inna, jeżeli obiekt ma być użytkowany przez np. 10-12 osób.

W zależności od preferencji i potrzeb, altany drewniane mogą być ozdobione dodatkowymi elementami. Często są to kamienne posadzki, podświetlenia, dekoracyjne przeszklenia lub zadaszenia. Najważniejsze, aby współgrały one z pozostałymi elementami architektury ogrodowej.

Jakie funkcji i korzyści daje budowa altanki na działce?

Budowa altanki na działce to nie tylko świetny sposób na dodanie uroku samej posesji, ale także na stworzenie wyjątkowej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Taka konstrukcja, zależnie od wielkości i wyposażenia, pozwala na zrelaksowanie się, grillowanie, grę w bilarda czy piłkarzyki.

Konstrukcja w letnie dni stanowi doskonałą ochronę przed słońcem. W ciągu całego roku jest natomiast świetnym zabezpieczeniem przed deszczem oraz wiatrem, co pozwala na korzystanie z ogrodu bez względu na pogodę. Dzięki temu obiekt pozwala na spotkania z bliskimi w spokojnej atmosferze, bez hałasu i zgiełku miasta, a także ryzyka natrafienia na złe warunki atmosferyczne.

Altanka na działce to nie tylko dodatkowa przestrzeń do wypoczynku, ale także inwestycja, która zwiększa wartość całej posesji. Działka prezentuje się zdecydowanie lepiej, co w przypadku ewentualnej chęci sprzedaży jest korzystne dla jej właściciela.

Praktyczne wskazówki – budowa altany ogrodowej krok po kroku

Budowa altany ogrodowej krok po kroku wymaga sporo pracy i cierpliwości. Jedno jest jednak pewne – efekt wynagradza wszystkie wysiłki. Ważne jest, aby pamiętać o każdym z etapów, a wszelkie czynności wykonywać starannie, żeby uzyskać trwałość konstrukcji i zapewnić bezpieczeństwo jej użytkownikom.

Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu pod altanę. W tym celu należy wyrównać powierzchnię i wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie. Następnie należy wykopać otwory na fundamenty. Ich wielkość zależy od tego, jaka będzie powierzchnia altany. Głębokość powinna wynosić co najmniej 50 cm, jednak często specjaliści zalecają, aby zwiększyć ją do 70-80 cm.

Kolejnym etapem jest wylewanie fundamentów. Do ich wykonania można wykorzystać bloczki betonowe lub kolumny betonowe. Ważne jest, aby były ułożone równo i stabilnie, co zapewni trwałość konstrukcji. Alternatywą dla nich jest betonowa płyta fundamentowa. Jej wykorzystanie generuje jednak wyższe koszty budowy altany.

Po wykonaniu fundamentów można przystąpić do budowy podłogi altany. Do tego celu można wykorzystać deski tarasowe lub płyty drewnopochodne. Należy pamiętać, że podłoga powinna być równa i dobrze osuszona. Decydując się na zakup desek warto więc wybierać je ze sprawdzonych źródeł, np. od takich firm, jak Sopexim.

Następnym krokiem jest budowa ścian altany. Do ich wykonania świetnie nadają się drewniane belki. Ściany muszą być oczywiście stabilne, co można uzyskać za pomocą kotew, i dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Po wykonaniu ścian można przystąpić do budowy dachu. Do tego celu najlepiej nadają się blachodachówki lub dachówki ceramiczne.

Ostatnim etapem jest wykończenie altany. Warto na przykład pomalować ściany i dach w wybranym kolorze lub wykorzystać dekoracyjne elementy, takie jak rośliny czy lampki. W tym zakresie wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i tego, w jakim stylu ma być altanka.

Jak zabezpieczyć i zakonserwować altanę ogrodową? Porady ekspertów

Drewno konstrukcyjne typu KVH i BSH nie powinno być wystawiane na działanie warunków zewnętrznych. Przy jego wyborze warto także zwrócić uwagę na jakość i wilgotność. Zbytnio wysuszony materiał może pękać, a jego wytrzymałość będzie zdecydowanie niższa. Natomiast mokre drewno to ryzyko, że konstrukcja zacznie gnić.

Z kolei pozostałe elementy drewniane altany warto odpowiednio zabezpieczyć specjalnymi preparatami, takimi jak lakiery, oleje i różnego rodzaju impregnaty. Koniecznie należy je także regularnie konserwować i chronić przed rozwojem pleśni oraz szkodników. W tym pomocne będą środki, które zawierają insektycydy i fungicydy.

Zabezpieczenie i okresowa konserwacja altany ogrodowej to ważne zadania, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem i funkcjonalnością konstrukcji przez wiele sezonów.