fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
22 maja 2023

Budowa garażu drewnianego – poradnik

Szukasz pomysłu na garaż, który będzie funkcjonalny i idealnie wkomponuje się w projekt ogrodu? Doskonałym rozwiązaniem może być garaż drewniany. Taka konstrukcja jest łatwa w budowie i przystępna cenowo.

Przedstawiamy krok po kroku, jak zbudować garaż drewniany i jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas jego projektowania. Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę z taką inwestycją? Zapraszamy do lektury!

SPIS TRESCI:

Dlaczego warto się na niego zdecydować? Zalety garażu drewnianego

Zastanawiasz się, czy warto się zdecydować na garaż drewniany? Jest to doskonała opcja dla tych, którzy szukają funkcjonalnego i estetycznego rozwiązania. Drewno to naturalny materiał, który od lat cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje właściwości. Konstrukcja drewniana garażu to także ozdoba dla Twojej posesji.

Drewno jest eleganckie, co sprawia, że każdy garaż wykonany z tego materiału wygląda stylowo. Ponadto idealnie komponuje się z pozostałą architekturą ogrodową, np. altanami czy placami zabaw dla dzieci.

Garaże drewniane są bardzo dobrze izolowane termicznie. Wnętrze takiej konstrukcji pozostaje więc ciepłe w zimie, a chłodne w letnie miesiące. Dzięki temu samochód będzie chroniony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Montaż garażu drewnianego jest bardzo łatwy i szybki. Co więcej, można wykonać go samodzielnie. Drewno jest materiałem, który można przycinać i dopasować do indywidualnych potrzeb. To znacznie ułatwia proces budowy. Montaż całości zajmuje natomiast zwykle tylko kilka dni.

Kluczowe aspekty dotyczące projektowania i konstrukcji garażu drewnianego

Dobrze zaprojektowany i solidnie wykonany drewniany garaż zapewni przyszłym użytkownikom komfort i bezpieczeństwo.

Taka konstrukcja powinna przede wszystkim umożliwiać łatwe parkowanie samochodu. Dla części właścicieli równie ważne będzie jednak dodatkowe miejsce do przechowywania, np. narzędzi czy sprzętu ogrodowego. Warto także dobrze przemyśleć obecność i rozmieszczenie drzwi i okien.

W przypadku problemów z rozplanowaniem konstrukcji projekt garażu drewnianego może wykonać doświadczony specjalista.

Bardzo ważnym aspektem jest wybór metody konstrukcji. Konieczne jest zapewnienie stabilności, odporności na warunki atmosferyczne oraz obciążenia mechaniczne. Odpowiednie planowanie oraz wykorzystanie specjalistycznych technologii to podstawa.

Jednym z polecanych sposobów konstrukcji jest zastosowanie systemu z prefabrykowanych belek, które zapewniają doskonałą jakość.

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego drewna. Na materiale nie należy oszczędzać, ponieważ to m.in. od niego zależy, jak trwała będzie konstrukcja drewnianego garażu. Warto postawić na sprawdzonych dostawców surowca jak Sopexim.

W ofercie firmy można znaleźć wiele gatunków drewna, które nadają się do konstrukcji garażu. Jest to świerk czy modrzew. Warto skorzystać z doradztwa specjalistów, którzy podpowiedzą, który materiał będzie najlepszy. Każde drewno jest natomiast dobrze osuszone, co pozwala uniknąć późniejszych problemów związanych z jego pracą i ewentualnymi deformacjami konstrukcji.

Sprawdź również: Budowa altany ogrodowej – wszystko co musisz wiedzieć!

Pozwolenie na budowę garażu drewnianego: kiedy jest wymagane i jak je uzyskać?

Zanim rozpocznie się budowa garażu drewnianego, musisz pamiętać o jednym istotnym kroku – uzyskaniu pozwolenia. To może być konieczne w przypadku, gdy szkielet garażu drewnianego przekracza określoną powierzchnię lub wysokość.

Pod zwykłe zgłoszenie podlega budynek wolnostojący, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Musi być to dodatkowo obiekt:

  • parterowy,
  • wolnostojący,
  • gospodarczy.

Na każde 500 m2 działki może przypadać wyłącznie jeden tego typu budynek niezależnie od tego, czy jest to garaż murowany, drewniany, garaż blaszany czy wykonany z jeszcze innego materiału. Tak stanowi prawo budowlane.

Budowa garażu z drewna wygląda nieco inaczej niż np. altany. W wielu przypadkach jest to obiekt o rozmiarach większych niż 35 m2 lub stanowi on przedłużenie innego budynku. Nierzadko jest to obiekt dwustanowiskowy. Oznacza to, że takie przedsięwzięcie wymaga pozwolenia na budowę.

Warto skonsultować się z odpowiednim urzędem, aby upewnić się co do wymagań. Zwykle należy wypełnić wniosek i złożyć go w urzędzie miasta lub gminy.

Zarówno do zgłoszenia, jak i wniosku o pozwolenie na budowę niezbędne będą dodatkowe dokumenty. Jest to projekt budowlany obiektu i projekt zagospodarowania działki, a także oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Dodatkowo przy staraniu się o pozwolenie niezbędna będzie informacja o obszarze oddziaływania obiektu.

Wniosek w związku z budową garażu drewnianego należy złożyć do 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeżeli do czasu daty pierwszych czynności nie uzyska się odmowy, oznacza to, że można śmiało do nich przystępować.

W Internecie znajdziesz informacje o tym, że od 1 stycznia 2022 roku zniesiono pozwolenie na budowę obiektów mieszkalnych do 70 m2. Pamiętaj jednak, że przepisy te nie dotyczą takiego garażu. Ten możesz zbudować, ale w konkretnych przypadkach musisz zgłosić zamiar budowy lub uzyskać na nią pozwolenie.

Samodzielny montaż garażu drewnianego – krok po kroku

Budowa garażu drewnianego to marzenie wielu osób. Samodzielny montaż to także spore wyzwanie. Postępując krok po kroku, można jednak zrealizować swoje plany i zbudować konstrukcję. Nie będzie to zwykła wiata czy blaszak, a zdecydowanie solidniejszy obiekt.

Przygotowanie terenu pod budowę drewnianego garażu

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę i pod sam fundament. Wymaga to wyrównania gruntu i usunięcia wszelkich przeszkód, takich jak kamienie, korzenie drzew czy inne elementy, które mogłyby przeszkadzać w budowie. Warto również zadbać o odpowiednią izolację podłoża, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do wnętrza obiektu.

Wybór odpowiedniego materiału

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego materiału na szkielet garażu drewnianego. Zależnie od preferencji oraz dostępności na rynku, w projekcie można wykorzystać np. drewno świerkowe. Najważniejsze, aby było ono dobrej jakości i odpowiednio osuszone.

Najlepsze surowce znajdziesz w ofercie Sopexim. Jaki materiał wybrać? Możesz liczyć na fachowe doradztwo specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, które drewno będzie właściwe do konkretnego modelu garażu.

Montaż szkieletu garażu

Jeżeli teren jest przygotowany a odpowiedni materiał wybrany, to możesz przystąpić do montażu szkieletu garażu. Pierwszym krokiem jest przygotowanie fundamentów, które będą podtrzymywać całą konstrukcję i sprawiać, że stanie się ona wytrzymałym pomieszczeniem.

Następnie należy zamontować słupy oraz belki konstrukcyjne, które stanowią szkielet garażu. Ich wykonanie musi być bardzo dokładne. Ważne jest, aby podczas montażu zwracać uwagę na szczegóły, które mają ogromny wpływ na przebieg dalszej budowy.

Pomieszczenie gospodarcze tego typu może być wiatą lub występować jako obiekt zamknięty. Do budowy wiaty wystarcza sama podstawowa konstrukcja drewniana. W przypadku garażu zamkniętego dodatkowo mocuje się ścianki. Do ich stworzenia służą deski drewniane lub płyty OSB.

Poszczególne warstwy można ocieplić za pomocą wełny mineralnej. Ścianki powinny mieć minimum 12 mm grubości. Wówczas można garażować swój samochód zimą, nie obawiając się czynników atmosferycznych.

Pokrycie dachu garażu drewnianego

Po zamontowaniu szkieletu należy pokryć dach. Najlepiej wykorzystać do tego blachę lub płyty warstwowe. Zapewniają one trwałość i ochronę przed warunkami atmosferycznymi, są przy tym łatwe w montażu.

Można zdecydować się na dach płaski lub spadowy. Ten drugi lepiej prezentuje się wykończony dachówką, zwłaszcza jeżeli jest to dach dwuspadowy. Ważne jest aby przygotowując podłoże pod dachówkę użyć foli paroizolacyjnej.

Obróbka elewacji garażu i posadzka

Ostatnim krokiem budowy drewnianego garażu jest obróbka jego elewacji. Konieczne będą impregnacja, malowanie lub lakierowanie. To ważne, żeby materiał był dobrze zabezpieczony przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Posadzka w garażu może być naturalna. Można także wylać na nią beton, a niektórzy decydują się nawet na kostkę brukową. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i budżetu.

Jak zapewnić trwałość i bezpieczeństwo garażu drewnianego?

Żeby cieszyć się pięknem i funkcjonalnością drewnianego garażu przez długie lata, konieczne jest zadbanie o jego trwałość i bezpieczeństwo.

Pierwszym krokiem jest ochrona drewna przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią i szkodnikami za pomocą impregnatów lub farb zabezpieczających.

Ważna jest prawidłowa budowa garażu drewnianego. Konstrukcja powinna być solidna i stabilna, a fundamenty muszą zapewnić równomierny rozkład ciężaru. Istotny jest również wybór odpowiedniego drewna konstrukcyjnego, np. z oferty Sopexim. Niezbędne będzie też zastosowanie odpowiednich łączników, kątowników i kotew. Nigdy nie powinien to być najtańszy rodzaj komponentów.

Należy także zadbać o regularną impregnację drewna oraz kontrolować stan elementów konstrukcyjnych. W razie potrzeby warto dokonywać napraw i wymiany elementów, aby nie doprowadzić do większych awarii.