fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
Jak wybrać pokrycie dachowe dla domu szkieletowego?
18 sierpnia 2023

Jak wybrać pokrycie dachowe dla domu szkieletowego?

Odpowiedź na pytanie, czym pokryć dach, to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor w trakcie budowy domu. Wybór pokrycia dachu zależy projektu domu, ale także pod planu zagospodarowania przestrzennego czy lokalizacji.

Czym pokryć dach domu szkieletowego, aby budynek był estetyczny, szczelny, odporny na warunki atmosferyczne i energooszczędny? 

Na rynku spotkać można bardzo szeroki wybór pokryć dachowych z blachy, dachówek ceramicznych i betonowych, a nawet pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych i drewna. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Niektóre z nich są przy tym możliwe do zastosowania w przypadku określonego kształtu dachu. 

Warto również przeczytać nasz artykuł Rodzaje dachów – jakie wyróżniamy?

W artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych. Wskażemy także, które z nich są najodpowiedniejsze do budownictwa szkieletowego, podpowiemy, z jakimi kosztami należy się liczyć oraz jak pogodzić trwałość dachu z jego estetyką.

Rodzaje pokryć dachowych

Czym przykryć dach? Możliwości masz bardzo wiele. Oto popularne i często występujące w polskich projektach domów rozwiązania. 

 • Dachówki ceramiczne: tradycyjne, nadal bardzo popularne pokrycie dachu. Pokrycie wykonane z ceramiki (gliny), jest długowieczne, można je dodatkowo pokryć warstwą szkliwa, czyli glazurować, aby nadać połysk. Istnieje wiele rodzajów dachówek ceramicznych, np. płaskie, karpiówki, holenderki, marsylki. Zalety dachówek ceramicznych to ich szczelność akustyczna, piękny wygląd, odporność na promieniowanie UV i łatwa wymiana poszczególnych, np. uszkodzonych elementów. Wady – duży ciężar i mała wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz dosyć wysoka cena.
 • Dachówki betonowe: wyglądają bardzo podobnie jak ceramiczne, ale są wykonane z betonu, barwionego i malowanego kolorową farbą. Zaletą dachówek betonowych jest niższa, w stosunku do ceramicznych, cena. Wady to wrażliwość na działanie kwasów i mniejsza trwałość.
 • Blachodachówka: pokrycie z blachy, która została wytłoczona tak, by przypominała dachówkę ceramiczną. Najczęściej jest to blacha stalowa lub aluminiowa, którą pokrywa się dodatkową warstwą zewnętrzną chroniącą przed korozją, uszkodzeniami i słońcem.

  Zalety blachodachówki to dosyć niska cena, łatwy montaż i lekkość (waży do 10 razy mniej niż dachówka ceramiczna). Wady – mniejsza trwałość pokrycia i ryzyko rdzewienia w uszkodzonych fragmentach.
 • Blacha na dach płaska: popularna w PRL, potem rzadziej używana ze względu na duże ryzyko korozji. Obecnie wraz z postępem technologicznym (specjalne powłoki antykorozyjne) zdecydowanie wraca do łask i jest wyjątkowo popularna jako pokrycie dachów domów nowoczesnych i tych w typie stodoły. Blachę płaską warto wybrać z powodów takich jak niższa niż dachówki cena czy łatwy montaż.
 • Gonty bitumiczne: kolorowe elementy z papy, które wycina się tak, by wyglądały jak tradycyjna dachówka. Mają sporo zalet – są elastyczne, idealne do wykańczania nietypowych dachów, sprawdzą się w przypadku bardzo stromych powierzchni. Dobre na pokrycie m.in. wiaty garażowej czy altany. 
 • Papa asfaltowa, papa dachowa: pokrycie bitumiczne, lekkie, odporne na zmiany i starzenie się, sprawdzi się w przypadku dachów płaskich. 
 • Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych, np. membrany dachowe EPDM: stosowane do pokrycia dachu płaskiego, długowieczne, odporne na różnice temperatury i elastyczne.
 • Pokrycia z drewna lub z kamienia, np. gonty łupane lub cięte, łupek,  drogie, ale bardzo efektowne.

Jak wybrać pokrycie dachowe do domu szkieletowego?

Jakie pokrycie wybrać na połać dachu domu szkieletowego? W domach drewnianych konstrukcję dachu wykonuje się z drewna, które jest czterostronnie strugane i suszone komorowo.

Domy szkieletowe najczęściej mają proste dachy dwuspadowe, choć zdarzają się czterospadowe, wielospadowe, a nawet płaskie. W technologii szkieletowej można więc stosować większość materiałów na pokrycie dachu, zarówno blachodachówki, jak i dachówki ceramiczne czy cementowe.

Decyzja o wyborze materiału na pokrycie dachu zależy w pierwszej kolejności od jego konstrukcji, czyli rodzaju dachu. W przypadku najpopularniejszych w budownictwie szkieletowym dwuspadowych dachów skośnych najczęściej wybierane materiały to blacha płaska lub blachodachówka, które wyróżniają się dosyć atrakcyjną ceną oraz niską wagą, co ma znaczenie w przypadku domów szkieletowych.

Warto również przeczytać nasz artykuł Jakie elementy konstrukcji dachu wyróżniamy?

Czy wybierając pokrycia dachowe do domu szkieletowego miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą zdecydować się na dachówkę ceramiczną lub betonową dachówkę? Tak, pod warunkiem że zachowany będzie odpowiedni profil nachylenia dachu, a konstrukcja dachu utrzyma duży ciężar tego materiału. 

Koszt pokrycia dachowego — jakie pokrycie dachowe jest najtańsze?

Wybierając pokrycia dachowe liczy się rodzaj materiału, ale też jego cena i koszt robocizny. Ile kosztuje pokrycie dachu? Zwróć uwagę, że ceny w zależności od regionu mogą się trochę różnić. Dotyczy to ceny za metr materiału, ale także innego kosztu robocizny w przypadku dachów różnych rodzajów. 

Najdroższe rozwiązanie to dachówka ceramiczna. Cena zależy od kształtu dachówki (np. płaska, karpiówka, holenderka itd. oraz od producenta. Cena m2 dachówki popularnej marki zaczyna się od ok. 100 zł. Ładna, ale droga karpiówka może kosztować ponad 200 zł/m2.

Dachówki betonowe kosztują mniej – cena pokrycia zaczyna się od ok. 50 zł za m2. Musisz jednak doliczyć w przypadku dachówki betonowej, a przede wszystkim ceramicznej, spory koszt budowy solidnej więźby dachowej – dachówki to materiał ciężki.

Dla porównania – koszt blachodachówki z bardzo dobrą powłoką chroniącą przed korozją zaczyna się od ok. 50 zł/m2. Blacha trapezowa to koszt od ok. 40 zł/m2. Blachodachówka płaska w przypadku dobrej jakości produktu ma jeszcze wyższą cenę – od ok. 65 zł/m2.

Przykładowe pokrycia dachowe dla różnych typów dachów

Na wybór pokrycia dachowego ogromny wpływ na typ dachu. Oto najpopularniejsze typy dachu i polecane do nich pokrycia:

 • dach dwuspadowy: blacha trapezowa lub blachodachówka;
 • dach o skomplikowanym kształcie: dachówka ceramiczna lub betonowa, gont bitumiczny;
 • dach płaski: blacha trapezowa, blachodachówka, materiały bitumiczne.

Koniecznie zwróć też uwagę na kąt nachylenia dachu. Oto jakie kąty nachylenia dachu są wymagane w przypadku poszczególnych materiałów i jakie pokrycie dachowe wybrać: 

 • blacha płaska – do dachów o kącie powyżej 6 stopni;
 • blachodachówka – do dachów o kącie nachylenia powyżej 9 stopni;
 • gont bitumiczny – od 11 do 45 stopni;
 • dachówka ceramiczna – od 14 do 45 stopni;
 • dachówka betonowa – od 22 do 60 stopni;
 • gont drewniany  – od 39 do 51 stopni.

Pamiętaj, że są to tylko dane orientacyjne. Dokładne informacje o zalecanym kącie nachylenia dachu i inne dane techniczne znajdziesz w konkretnych informacjach od producenta pokrycia dachowego.

Podsumowanie

Odpowiedni wybór pokrycia dachowego może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania domu szkieletowego, a także na jego trwałość i bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że nasze informacje pomogą Ci wybrać na dach właściwy materiał! Już teraz sprawdź też najwyższej jakości drewno na więźbę dachową – znajdziesz je w ofercie Sopexim!