fbpx
Pn-Pt 8:00 - 16:00 Sob 7:30 -12:00 42 712 15 00
Dlaczego drewno KVH jest coraz częściej wybierane w budownictwie zrównoważonym?
29 stycznia 2024

Dlaczego drewno KVH jest coraz częściej wybierane w budownictwie zrównoważonym?

Względy ekonomiczne i ekologia sprawiają, że branża budowlana coraz częściej wykorzystuje materiały spełniający wysokie standardy. Drewno KVH doskonale wpisuje się w ten trend, ponieważ posiada wyjątkowe właściwości termiczne i wytrzymałościowe, zaliczając się jednocześnie do surowców odnawialnych.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom drewna KVH i wyjaśnimy, dlaczego stało się kluczowym elementem zrównoważonego budownictwa. Zapoznaj się w jego treścią, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Charakterystyka drewna KVH

Drewno KVH, czyli lite drewno konstrukcyjne, przechodzi przez skomplikowany proces produkcji, który gwarantuje wysoką jakość i trwałość materiału. Belki tego drewna są klejone na mikrowczepy, tworząc jednolite i mocne struktury. Pojedynczy mikrowczep to połączenie czołowe dwóch kawałków drewna, a takich wiązań może występować kilka na jednej belce. Tego typu klejenie umożliwia więc osiągnięcie pożądanej długości belki, co jest kluczowe w konstrukcjach o dużych rozpiętościach.

Tarcica przechodzi przez proces starannego suszenia w specjalnych komorach suszarniczych. Ma to celu zredukowanie wilgotności drewna, co przekłada się na stabilność wymiarów i wytrzymałość materiału. Po suszeniu belki drewniane przechodzą przez dokładny proces sortowania, zarówno maszynowego, jak i wizualnego.

Poznaj zastosowania drewna konstrukcyjnego C24 i KVH

Kluczowym etapem produkcji jest łączenie materiału za pomocą złącz klinowych. To innowacyjne podejście umożliwia stworzenie trwałych, jednorodnych struktur, a jednocześnie minimalizuje widoczność połączeń. Drewno KVH cechuje się wysoką klasą wytrzymałości (S10/C24), co oznacza, że spełnia najwyższe standardy jakościowe. Jest to potwierdzone i certyfikowane zgodnie z normami branżowymi (Norma PN EN 15497:2014).

Drewno KVH w budownictwie zrównoważonym znajduje zastosowanie w różnorodnych projektach. Jego lekkość, wytrzymałość i łatwość obróbki sprawiają, że jest idealnym wyborem dla konstrukcji nośnych, podkonstrukcji tarasów, ścian i dachów.

Wpływ drewna KVH na redukcję śladu węglowego w budownictwie

Drewno konstrukcyjne KVH wyróżnia się doskonałą izolacją termiczną, co stawia je w czołówce materiałów wybieranych do budowy budynków energooszczędnych. Jego słaba przewodność cieplna skutecznie minimalizuje tworzenie się mostków cieplnych. Przekłada się to na znaczącą redukcję zużycia energii potrzebnej do utrzymania optymalnej temperatury w budynku.

Dlatego drewno KVH doskonale sprawdza się w projektach budynków energooszczędnych i pasywnych, zgodnych z najnowszymi standardami ekologicznymi. Dzięki swojej zdolności do skutecznej izolacji termicznej i utrzymania stabilnej temperatury wewnątrz umożliwia osiągnięcie wysokich standardów efektywności energetycznej.

Produkcja drewna KVH generuje znacznie mniejszy ślad węglowy w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak stal czy beton. Drewno to pochodzi z odnawialnych źródeł, co oznacza, że jest częścią cyklu życia naturalnego ekosystemu leśnego. Procesy pozyskiwania drewna i produkcji KVH są starannie planowane, minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

Ochrona klimatu stała się kluczowym wyzwaniem w dzisiejszym świecie, a drewno KVH staje się symbolem harmonii pomiędzy budownictwem a środowiskiem naturalnym. To nie tylko ekonomicznie opłacalne rozwiązanie, ale także etyczny wybór, który pozwala nam budować przyszłość, w której efektywność energetyczna i ekologia idą w parze.

Trwałość i efektywność drewna KVH w zrównoważonym budownictwie

Drewno KVH, dzięki swojej wysokiej klasie wytrzymałości, charakteryzuje się długą żywotnością. W połączeniu z łatwością obróbki, umożliwia to dostosowanie materiału do różnorodnych projektów, od konstrukcji nośnych po elementy wykończeniowe.

Dlatego drewno konstrukcyjne KVH, dostępne w ofercie Sopexim, to nie tylko doskonały materiał budowlany o wysokiej klasie wytrzymałości, ale także ekologiczna alternatywa, idealnie wpisująca się w dzisiejsze trendy zrównoważonego budownictwa.

Nasza firma zawsze dążyła do zapewnienia klientom różnorodnych rozwiązań, które sprostają różnym potrzebom i oczekiwaniom w dziedzinie budownictwa. Dlatego też proponujemy drewno KVH w dwóch klasach: Si (klasa wizualna) oraz NSi (do zastosowań niewidocznych).

Oferowany materiał spełnia rygorystyczne normy ekologiczne. Posiada również certyfikat zgodności z normą PN-EN 15497:2014, co świadczy o najwyższych standardach jakości i zrównoważonego zarządzania zasobami leśnymi. Taki certyfikat stanowi gwarancję, że drewno pochodzi z legalnych źródeł, a proces produkcji jest odpowiedzialny i zorientowany na minimalizację wpływu na klimat.

Niska emisja dwutlenku węgla podczas produkcji oraz doskonała izolacja termiczna sprawiają, że jest ono idealnym wyborem dla projektów z dziedziny budownictwa zrównoważonego. Kupując drewno KVH, inwestujesz nie tylko w trwałe i efektywne konstrukcje, ale także aktywnie wspierasz globalne wysiłki na rzecz ochrony środowiska.

Włączając drewno KVH z oferty Sopexim do projektu budowlanego, masz pewność że materiał ten spełni wszelkie oczekiwania pod względem wytrzymałości i funkcjonalności. Jednocześnie podkreśli Twoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.