fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00

Okap, to bardzo ważny element każdego dachu.  Chroni on szczególnie narażone krawędzi szczytowe dachów przed działaniem wiatru.  Do jego wykonania potrzebna jest deska czołowa potocznie zwana przez fachowców wiatrownicą. W przypadkach, kiedy na budynku planuje się orynnowanie – owa deska pełni również funkcje użytkowe, gdyż to właśnie do niej mocujemy system odprowadzania wody z dachu.

W naszej ofercie znajdują się deski okapowe z drewna szorstkiego zaimpregnowanego zanurzeniowo oraz deski suche strugane.

Wymiary:  32 x 160  długości: 4.0

deski okapowe

Prawidłowa konstrukcja dachu jest warunkiem skutecznej ochrony wnętrza domu przed działaniem czynników środowiskowych i utratą ciepła. Jest też funkcjonalna i trwała. Do uzyskania właściwego efektu jest niezbędne zastosowanie odpowiednich materiałów, wśród których są również deski okapowe. Pełnią one ważne funkcje estetyczne i użytkowe.

Deski okapowe zastosowanie

Zależnie od konstrukcji i wyposażenia dachu deska okapowa może stanowić jedynie jego wykończenie lub służyć jako miejsce mocowania systemu odprowadzania wody deszczowej. Element pełni więc zarówno rolę estetyczną, jak i praktyczną. Deska szczytowa jest przytwierdzana do czoła krokwi dachowej w taki sposób, aby znajdowała się na około 5 cm głębiej niż krawędź membrany dachowej. Dzięki temu jest bezpośrednio chroniona przed wodą.

Deska czołowa jest też miejscem mocowania haków służących do zawieszania rynien. Dlatego brak tego elementu konstrukcyjnego uniemożliwia montaż systemu rynnowego. Inną funkcją desek okapowych jest podtrzymywanie pierwszego rzędu dachówek. Takie rozwiązanie stanowi znacznie lepszą alternatywę dla łat. Deska czołowa o takim zastosowaniu powinna mieć o 2-3 cm więcej niż łata. Dzięki temu zmniejsza się nachylenie dachu i intensywność spływania deszczówki lub wody pośniegowej.

Cechy charakterystyczne desek czołowych

Deski na dach przeznaczone do wykonania okapu powinny mieć określone wymiary. Dzięki nim będzie możliwe stworzenie proporcjonalnego wykończenia czoła dachu, a okap utrzyma system rynnowy. Drewno, z którego są wykonywane, jest też poddawane odpowiedniej obróbce. Składają się na nią suszenie, impregnowanie oraz struganie czterostronne. Takie przygotowanie materiału sprawia, że deska czołowa jest odporna na wilgoć, czynniki biologiczne czy intensywne nasłonecznienie. Suszenie drewna gwarantuje też na zachowanie jego stabilności wymiarowej, co ma szczególne znaczenie dla utrzymania spójności konstrukcji dachu.

Deski czołowe dachu w ofercie Sopexim

W naszej ofercie znajdują się deski okapowe z drewna szorstkiego zaimpregnowanego zanurzeniowo oraz deski suche strugane. Sprzedajemy je w standardowych wymiarach 32×160 oraz o długości 4.0 m. Gwarantujemy też atrakcyjne ceny desek czołowych. W celu uzyskania konkretnych informacji zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń

42 712 23 46

lub