fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
Wszystko co musisz wiedzieć na temat budowy tarasu
9 grudnia 2021

Wszystko co musisz wiedzieć na temat budowy tarasu

Taras jest elementem budynku, który rozszerza jego funkcjonalność i stwarza dodatkowe miejsce do rekreacji czy celów użytkowych. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy nie uwzględnili go w pierwotnym planie, mają możliwości dobudowania tarasu do gotowego obiektu. Aby to zrobić zgodnie z prawem i zasadami sztuki budowlanej, powinni poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę tarasu?

Jeśli budujesz taras drewniany, pozwolenie czy zgłoszenie inwestycji jest pierwszą wątpliwością, jaką musisz rozstrzygnąć. Zgodnie z prawem budowlanym każda rozbudowa domu mieszkalnego wymaga takiego pozwolenia. Taras fizycznie powiększa przestrzeń użytkową budynku, dlatego jest traktowany jako rozbudowa. Budując taras drewniany bez pozwolenia, narażasz się na wstrzymanie prac przez inspektora budowlanego i ustawowe konsekwencje.

elegancki taras drewniany

Co ile ustawiać legary?

Budowę warto rozpocząć od przygotowania podłoża, na którym będzie wykonany montaż legarów tarasowych. Zależnie od typu gruntu legary można układać bezpośrednio na nim, położyć kostkę brukową lub wykonać płytę betonową. Do istotnych elementów zalicza się rozstaw legarów pod taras. Jest on uzależniony od szerokości deski.

  • 25-30 cm dla desek 19×90 mm,
  • 35-40 cm dla desek 21/22×120 mm,
  • 40-45 cm dla desek 21×145 mm,
  • 45-50 cm dla desek 25×145 mm.

Istotna jest też grubość legarów pod taras drewniany. Zalecane wymiary to co najmniej 45×70 mm. Przy układaniu ich bezpośrednio na podłożu, grubość może być większa. Mocowanie legarów tarasowych do betonu wykonuje się za pomocą specjalnych kołków szybkiego montażu.

Generalnie drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na betonie/ podłoży. Powinno być na tyle odizolowane od niego, aby wilgoć w nie nie wchodziła. Czyli np. położyć między legar/ belkę a np. stopę betonową klepkę z papy.

Taras drewniany zachód słońca

Jak ustawiać legary względem desek podłogowych?

Kierunek ułożenia legarów powinien być przeciwny do kierunku układanych desek. Warto o tym pamiętać m.in. dlatego, że gotowy taras powinien mieć 1-2-stopniowy spadek w celu odprowadzania wody. Również układ desek tarasowych w stosunku do ściany budynku może być różny. Należy to zaplanować już na etapie montażu legarów.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Wybór deski na taras ma kluczowe znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i trwałości czy estetyki. Stawiając na lite drewno, należy wybrać taki jego wariant, który będzie odpowiednio przygotowany i zabezpieczony przed działaniem czynników środowiskowych. Deski tarasowe są wykonywane z drewna modrzewiowego, które pięknie komponuje się z wikliną i meblami rustykalnymi. Dobrym wyborem są też ryflowane deski drewniane na taras wykonane z sosny. Taras z deski sosnowej jest tańszy i bardziej uniwersalny. Na trwałość konstrukcji wpływa też impregnacja ciśnieniowa lub zanurzeniowa. Alternatywą dla drewna impregnowanego jest termodrewno.

taras drewniany z desek

Jak układać deski tarasowe?

Układanie deski tarasowej ma bardziej wymiar estetyczny niż techniczny. Zależnie od kierunku będą one optycznie wydłużać taras lub go poszerzać. Można też zdecydować się na montaż deski tarasowej pod kątem. W każdym przypadku trzeba pamiętać o zachowaniu spadku w celu odprowadzania wody. Istotne jest też, aby powierzchnia tarasu nie znajdowała się wyżej niż podłoga w domu.

Czym pomalować deski tarasowe?

Istotą trwałego, estetycznego i łatwego w utrzymaniu tarasu jest zabezpieczenie jego powierzchni. Skuteczną metodą jest malowanie tarasu drewnianego. Powierzchnię można pokryć specjalnym olejem, bejcą, lakierem lub lazurą. Najlepszą ochronę zapewni lakier, zaś lazura i bejca nadadzą drewnu kolor. W sprzedaży są też preparaty, które łączą właściwości tych środków.

Ile może kosztować całość budowy tarasu?

Planując inwestycję, warto wiedzieć, ile kosztuje wykonanie tarasu. Cena takiej rozbudowy jest trudna do oszacowania ze względu na to, że rynkowe ceny materiałów są płynne i stale ulegają zmianom. Na koszt ma też wpływ rodzaj wybranego materiału, gdyż z pewnością konstrukcja z deski sosnowej będzie tańsza niż elegancki modrzewiowy taras. Cena za m2 jest dostępna po dokonaniu indywidualnej wyceny materiału przez jego producenta.