fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
Jak wykorzystać drewno w nowoczesnym wnętrzu?
18 sierpnia 2023

Jak wykorzystać drewno w nowoczesnym wnętrzu?

Drewno to uniwersalny materiał, ceniony przez inwestorów i architektów wnętrz. Jak wykorzystać elementy drewna we wnętrzach? Możliwości aranżacyjnych masz mnóstwo – od podłóg, poprzez drewniane blaty i meble, ścienne i sufitowe panele drewniane aż po akcenty w postaci dekoracji i dodatków. 

Wnętrza z drewna mają w sobie „to coś”: niepowtarzalną atmosferę, przytulność, autentyczność. Naturalne drewno pasuje przy tym do wielu różnych aranżacji wnętrz. Doskonale wygląda w przestrzeni urządzonej w stylu  loftowym, rustykalnym, vintage, we wnętrzach skandynawskich. 

Świetnie się komponuje z nowoczesnym designem i z modnymi meblami rodem z PRL-u. Doskonale łączy się ze szklanymi detalami, cegłą, kamieniem, wpisując się w wiele rozwiązań estetycznych oraz nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter. 

W artykule znajdziesz wskazówki na temat zastosowania drewna we wnętrzach. Pokażemy także inspiracje i pomysły na aranżację wnętrza w drewnie i na połączenie tego materiału z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Drewno – powrót do natury

Drewna nie imają się chwilowe trendy. Jest materiałem ponadczasowym, a więc modnym właściwie zawsze. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach popularność drewnianych podłóg, mebli i dodatków mocno wzrosła. Coraz więcej buduje się także drewnianych domów oraz obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej – hoteli, szkół, biur.

Skąd taka popularność drewna w Polsce i na świecie? Pokochaliśmy to, co naturalne i pochodzące wprost z przyrody. Coraz częściej zamieniamy więc przetworzone materiały i jaskrawe kolory na barwy ziemi oraz tradycyjne materiały – wśród nich drewno, kamień, ceramikę, plecionki oraz tkaniny jak len, wełna czy bawełna.

Drewno to podstawowy materiał do aranżacji pięknych wnętrz w najmodniejszych teraz stylach – boho, japandi, mid-century modern czy modern classic. Niezależnie od stylu, drewno pięknie się starzeje, jest przyjemne w dotyku, a także ma naturalny urok. 

Drewno we wnętrzach przynosi też wiele korzyści zdrowotnych. Oto najważniejsze z nich:

  • Codzienny kontakt z drewnem (np. w drewnianym domu lub w otoczeniu drewnianych ścian, podłóg, mebli) poprawia nastrój, zmniejsza stres, obniża ciśnienie krwi, a nawet poziom cholesterolu – podobnie jak działa np. spacer w lesie.
  • Naturalne olejki eteryczne zawarte w drewnie wspomagają pracę układu oddechowego, działają grzybobójczo i bakteriobójczo. 
  • Zapach drewna koi nerwy i uspokaja.
  • Drewno jest materiałem przyjaznym alergikom i antylektrostatycznym (nie przyciąga kurzu).

Podłoga z drewna – zgrany duet funkcjonalności i estetyki

W jaki sposób wprowadzić drewno do wnętrza? Bardzo modnym dziś, a dodatkowo trwałym, ekologicznym i pięknym rozwiązaniem są drewniane podłogi.

Warto przeczytać jeden z naszych artykułów: Jak odnowić stare drewniane podłogi?

Jakie są największe zalety drewna na podłodze?

  • naturalny, pozyskiwany w sposób ekologiczny (odnawialny) materiał;
  • drewno na podłodze jest ciepłe w dotyku, przyjemne, a przy tym daje efekt przytulnego, rodzinnego, naturalnego wnętrza;
  • drewno poprawia mikroklimat w domu, dba o właściwy poziom wilgotności powietrza;
  • drewniane deski „oddychają”, zmniejszają więc ryzyko powstawania pleśni i rozwoju szkodliwych mikroorganizmów;
  • drewniane podłogi można wielokrotnie odnawiać – to materiał na lata!

Jakie drewno wybrać na podłogi? 

Do wyboru masz wiele różnych gatunków drewna – od rodzimych po egzotyczne. 

Urządzając mieszkanie, zwróć uwagę na odcień drewna. Najlepszym wyborem jest jasne drewno (jesion, dąb, świerk, sosna, modrzew), które odnajdzie się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych, a przy tym powiększa optycznie i rozjaśnia pomieszczenia. Nieco ciemniejsze drewno sprawdzi się na większej przestrzeni i w stylach jak art déco czy industrialny. 

Sprawdź bogatą ofertę desek podłogowych Sopexim

Tanim i popularnym materiałem na podłogi jest sosna. Jej atut to niska cena, łatwość obróbki i montażu, a przede wszystkim jasny, ciepły kolor, który idealnie sprawdza się w aranżacjach w stylu skandynawskim czy boho. Co więcej, sosnowe deski da się bejcować, dzięki czemu można im nadać inny kolor.

Pewnym ograniczeniem sosny jako materiału na podłogi jest to, że to drewno dosyć miękkie. Jeśli szukasz desek podłogowych o większej twardości, polecamy podłogi ze świerku skandynawskiego.

Świerk to doskonałe drewno do wnętrz – rośnie w surowym klimacie Skandynawii, wyróżnia się więc niskim przyrostem słojów, twardością i wytrzymałością. Ma jasny, ale chłodny kolor – podłoga ze świerku skandynawskiego będzie idealna w aranżacjach w stylu scandi, japandi, w nowoczesnych, a nawet minimalistycznych wnętrzach. Świerk ma piękne usłojenie i wyraźny rysunek, który doda charakteru każdemu wnętrzu.

Jeśli szukasz materiału na podłogi drewniane, koniecznie sprawdź ofertę desek podłogowych firmy Sopexim. Znajdziesz tu wysokiej jakości drewno na podłogi oraz stropopodłogi, które na pewno sprosta Twoim wymaganiom.

Nowoczesne wnętrze z drewnianymi meblami

Drewniane meble wprowadzają niepowtarzalną atmosferę do salonu, sypialni, jadalni czy pokoju dziecięcego. Ze wszystkich materiałów do produkcji mebli ten jest najszlachetniejszy, najbardziej ekologiczny, a przy tym wyjątkowo ponadczasowy. Drewno pojawia się także we wnętrzach kuchennych, m.in. jako materiał frontów i korpusów szafek oraz blatów. 

Drewniane meble to produkt na lata. W zależności od stylu aranżacji możesz wybrać lite drewno oraz meble fornirowane, czyli wykończone cieniutką warstewką szlachetnego drewna. W skandynawskich wnętrzach czy w aranżacjach shabby chic na topie są białe meble z drewna, a także dekoracyjne meble bielone czy postarzane.

Z kolei w stylu vintage czy mid-century modern ogromną popularnością cieszą się drewniane meble rodem z PRL – komody, regały, krzesła, kredensy z nadstawkami czy stoły i ławy. 

Meble z surowego drewna to także nieodłączny element aranżacji w stylu industrialnym. Tutaj polecane modele mebli to te, które łączą w sobie drewno ze stalą, najczęściej czarną.

Drewniane powierzchnie – więcej niż tylko meble

Drewno we wnętrzach spotkasz nie tylko pod postacią podłóg i mebli. Nowoczesnym rozwiązaniem jest drewno na ścianie (drewniana boazeria, deski czy panele) oraz lamele – pionowe, drewniane deseczki, które występują w roli dekoracji ściany za telewizorem czy przegrody oddzielającej salon od kuchni czy od przedpokoju.

Drewno ma też doskonałe właściwości tłumiące hałas. Z tego powodu drewnianymi panelami ściennymi czasem wykańcza się sufit lub ścianę w sypialni.

We wnętrzach urządzonych zgodnie z najnowszymi trendami spotyka się również takie drewniane elementy wyposażenia jak dekoracje ścienne, figurki, ramy luster, a nawet oprawy oświetleniowe. Drewno ociepla minimalistyczne, nowoczesne wnętrza i dodaje im przytulności.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze nie zadbałeś o to, by wprowadzić drewno do swojego domu czy mieszkania, koniecznie nadrób zaległości. Drewniane podłogi, meble i dekoracje ozdobią nie tylko rustykalne i klasyczne, ale także nowoczesne i minimalistyczne wnętrze!