fbpx
Pn-Pt 8:00 - 16:00 Sob 7:30 -12:00 42 712 15 00
Jak odnowić stare drewniane podłogi?
18 sierpnia 2023

Jak odnowić stare drewniane podłogi?

Drewniana podłoga ma swój niewątpliwy urok. Wielu osobom kojarzy się z rodzinnym ciepłem. Dobrze utrzymane deski podłogowe cieszą oczy i podkreślają charakter wnętrza.

Odpowiednio pielęgnowane drewno to materiał odporny na  ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu,  Podpowiadamy co zrobić, kiedy stara drewniana podłoga wymaga renowacji oraz jak prawidłowo odnowić drewnianą podłogę. 

W czasach wszechobecnych paneli właściciele domów i mieszkań często pochopnie decydują się na wymianę starej drewnianej podłogi. W wielu przypadkach usuwanie podłogi z drewna jest jednak niepotrzebne i tylko narazi nas na dodatkowe koszty.  

Czasem podłogi drewniane wymagają tylko pomocy fachowca! Po odpowiedniej renowacji i konserwacji podłoga z naturalnego drewna pokaże swoje naturalne piękno. 

Poznaj stan swojej drewnianej podłogi

Na normalnie użytkowanej drewnianej podłodze z desek lub parkiecie z czasem będzie widać coraz bardziej ślady zużycia. Co więcej, nawet w pomieszczeniach wykorzystywanych okazjonalnie, powierzchnia drewna może podlegać naturalnym procesom starzenia.

Najczęściej spotykane objawy zużycia to zarysowania wierzchniej warstwy, wytarcia, niewielkie pęknięcia czy wgniecenia. Powstają one na skutek chodzenia, przesuwania mebli czy ustawiania zbyt dużych ciężarów. 

Warto też zauważyć, że drewniana podłoga zazwyczaj nie zużywa się równomiernie. Najbardziej wyciera i rysuje się w miejscach najintensywniejszego użytkowania — tam, gdzie chodzą domownicy lub stoją często przesuwane meble, np. krzesła. 

Po kilku latach użytkowania nawet z zachowaniem ostrożności, można zauważyć małe ubytki lakieru, rysy lub zmiany koloru drewna powierzchni podłogi. 

Inną kwestią są poważne uszkodzenia takie jak pęcznienie na skutek zalania. Zdarza się także, że na skutek zmęczenia materiału lub losowych wypadków pojawiają się większe ubytki — wypadające sęki lub oderwane klepki. W takich przypadkach renowacja podłogi drewnianej będzie trudniejsza, ale nadal możliwa do przeprowadzenia.

Renowacja podłogi drewnianej — jak się przygotować?

Niezależnie od wybranej metody renowacji podłogi drewnianej, przed przystąpieniem do niej należy odpowiednio się przygotować. Pierwszy krok to wyczyszczenie, odtłuszczenie i dokładne odkurzenie podłogi. Jeżeli ma być malowana, niezbędne będzie szlifowanie podłogi, które pozwoli pozbyć się wierzchniej warstwy i usunie  stare powłoki malarskie.

Warto również przeczytać nasz artykuł Mycie, czyszczenie i konserwacja drewnianych podłóg

Po szlifowaniu – i ponownym czyszczeniu – wyraźniej widać, gdzie występują większe ubytki, a także miejsca, gdzie drewno skruszało lub jego struktura została naruszona w inny sposób. W takich miejscach warto dokładnie usunąć drzewne drobiny, aby przygotować się do wypełnienia ubytków. Jeżeli uszkodzenia są znaczne i dotyczą np. całych desek, trzeba je usunąć i zadbać o odpowiedni materiał do wymiany.

Przy odnawianiu podłóg drewnianych należy wynieść z pomieszczenia nie tylko wszystkie meble, ale warto też usunąć elementy wyposażenia łatwo zbierające kurz, np. firanki, tkaniny czy drobiazgi z półek.

Cyklinowanie podłogi — krok po kroku

Jak przebiega renowacja drewnianej podłogi krok po kroku? Najczęstszym zabiegiem renowacyjnym jest cyklinowanie starej podłogi z naturalnego drewna.  Cyklinowanie polega na maszynowym, równomiernym zeszlifowaniu zewnętrznej warstwy drewna na głębokość od mniej niż jednego do kilku milimetrów — w zależności od uszkodzeń. 

Cyklinowanie odsłania i wyrównuje zdrową warstwę materiału. Można je wykonywać wiele razy, co zapewnia wspaniały wygląd całej podłogi przez bardzo długi czas.

Jeżeli parkiet nie jest nadmiernie zniszczony, możesz zaryzykować samodzielne cyklinowanie i późniejsze lakierowanie. Należy wtedy wyposażyć się w cykliniarkę i papier ścierny o różnej gradacji. Potrzebna będzie także polerka z możliwością nakładania papieru drobnoziarnistego.

Pracę rozpoczyna się od cyklinowania papierem o grubym ziarnie, tak aby zeszlifować uszkodzoną warstwę drewna i odsłonić strukturę drewna. Następnie odsłoniętą powierzchnię drewna szlifuje się papierem drobnym dla uzyskania gładkiej powierzchni.

Po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy należy podłogę odpylić. Jest to szczególnie ważne przed przejściem do fazy nakładania lakieru lub oleju, ponieważ pył zmniejsza ich przyczepność. Odpowiednią powłokę należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętając o stosownym czasie na wysychanie. Praktykuje się też każdorazowe polerowanie przed naniesieniem kolejnej warstwy.

Czy można odnowić podłogę bez cyklinowania?

Odnawianie drewnianej podłogi bez cyklinowania jest możliwe, choć nie zawsze się uda. Jeżeli podłoga nie jest mocno zniszczona i równa, dobre efekty przyniesie szlifowanie i lakierowanie lub olejowanie ręcznie. Musisz jednak mieć na uwadze, że samodzielne szlifowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni to sporo pracy. 

Na rynku dostępne są także preparaty i farby, które w razie potrzeby można zastosować bezpośrednio na podłogę ze starą warstwą lakieru. Warunkiem jest w miarę dobry stan powierzchni i brak łuszczących się fragmentów starej powłoki. Trzeba liczyć się także z tym, że nowy lakier lub farba zabezpieczy, lub zakryje drewno, nie uzyskasz  jednak efektu jego odświeżenia tak jak przy cyklinowaniu.

Możesz też przeszlifować i polakierować np. tylko fragmenty szczególnie wytarte. Punktowo uzupełnia się także niewielkie ubytki, np. poprzez wycięcie i wstawienie fragmentu deski, uszkodzonej lub wyrwanej parkietowej klepki albo wypełnienie rys specjalną szpachlówką czy żywicą.

Kiedy warto zastanowić się nad nową podłogą? 

Jeżeli nie masz pewności, jak odnowić starą podłogę w swoim domu lub mieszkaniu, zawsze warto zasięgnąć porady fachowców, którzy ocenią jej stan i podpowiedzą, co można zrobić. Mimo najlepszych chęci i starań zdarza się, że drewniana posadzka nie będzie się już nadawała do renowacji. Zamiast inwestować w naprawy o wątpliwym skutku, rozważ wtedy całkowite usunięcie i wymianę starej drewnianej podłogi na nową. 

Warto także przeczytać “Drewniane deski podłogowe, czy panele podłogowe?

Świeże, zdrowe drewno, pokryte odpowiednim, podkreślającym jego walory lakierem lub olejem, stanie się prawdziwą ozdobą domu. Jeśli szukasz wysokiej jakości drewna na podłogi, koniecznie sprawdź ofertę desek podłogowych Sopexim. Nowa drewniana podłoga z drewna Sopexim będzie piękna przez długie lata!

Podsumowanie

Podłogi drewniane nadają wnętrzom charakter i podkreślają ich wyjątkowość. Atutem drewna jest możliwość wielokrotnego odnawiania podłogi.  Warto zadbać o okresową konserwację drewna, która wydobędzie piękną strukturę drewna i ochroni taką podłogę przed działaniem wilgoci czy uszkodzeniami mechanicznymi.