fbpx
Pn-Pt 8:00 - 16:00 Sob 7:30 -12:00 42 712 15 00
24 lutego 2023

Mycie, czyszczenie i konserwacja drewnianych podłóg

Drewniana podłoga może być ozdobą domu lub mieszkania, jeśli się o nią właściwie zadba. Woda to największy wróg drewna, ale nie tylko ona może wpływać na pogorszenie stanu materiału czy obniżenie jego estetyki. Przesuwane meble rysują deski, upadające jedzenie i rozlewane napoje plamią. Szkodzą także inne zanieczyszczenia i zbyt silne detergenty.

Nieco odporniejsze jest drewno lakierowane, które przed działaniem wody chroni powłoka. Jednak nawet w jego przypadku konieczna jest regularna pielęgnacja. Podłogę z desek należy zmywać mydłami i naturalnymi dodatkami pielęgnacyjnymi zgodnie z zaleceniami producenta.

Spis treści:

Mycie i czyszczenie drewnianych desek podłogowych

Mycie i czyszczenie drewnianych desek podłogowych

Mycie i czyszczenie drewnianych podłóg jest podstawowym zabiegiem, który – przeprowadzany regularnie i prawidłowo – zagwarantuje dłuższą żywotność drewna. Na czym polega ten zabieg? Czym myć deski, aby ich nie uszkodzić? Przede wszystkim warto systematycznie odkurzać podłogę. Pozwala to usuwać z niej naniesione drobiny zanieczyszczeń, które działają na nią jak papier ścierny.

Mycie podłogi zależy od sposobu wykończenia powierzchni. Drewno lakierowane jest bardziej odporne na wodę od podłóg chronionych olejem. Oprócz zmywania niezbędne jest też natychmiastowe usuwanie plam, które powstają na powierzchni po wylaniu kawy, soku czy upadku jedzenia.

Czyszczenie z kurzu i brudu

Odpowiednia dbałość o podłogę z desek powinna obejmować systematyczne usuwanie kurzu z powierzchni. Do tego celu przyda się odkurzacz. Lakier zdecydowanie zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne, rysowanie czy plamienie.

Pomimo to trzeba pamiętać, że woda może wnikać w szczeliny, zwiększając ryzyko wypaczenia desek. Dlatego do zmywania podłogi na mokro dobrze sprawdzi się lekko wilgotny mop z mikrofibry, który nie pozostawi nadmiaru wody.

Pielęgnacja desek obejmuje też beztłuszczowy płyn do podłóg lakierowanych. Nie zaleca się stosować środków przeznaczonych do innych materiałów. Koncentrat powinien zawierać środki pielęgnacyjne, które zapewnią parkietowi dodatkową ochronę. W jego nanoszeniu pomoże miękka szmatka z mikrofibry.

Sposoby na mycie desek olejowanych są nieco inne. Drewno to materiał trwały, ale wrażliwy na wilgoć, więc sprzątanie podłogi olejowanej nie może się odbywać z wykorzystaniem dużej ilości wody.

Jednocześnie tak zabezpieczone drewno jest bardziej podatne na wnikanie zabrudzeń, dlatego czynności mycia i pielęgnacji należy wykonywać częściej.

Czym myć podłogę drewnianą olejowaną? Najlepiej robić to środkiem z roślinnymi mydłami i naturalnymi dodatkami. Do tego celu można też zastosować specjalne środki natłuszczające. Do ich zaaplikowania zaleca się używać szczotki z miękkim włosiem. Drewno można czyścić także ściereczką zamoczoną w zimnej wodzie.

Może Cię zainteresować: Drewniane deski podłogowe czy panele podłogowe?

Usuwanie plam z desek podłogowych

Oprócz mycia drewnianej podłogi trzeba też z niej usuwać mocne zabrudzenia. Plamy z kawy, herbaty, wina czy soków można łatwo usunąć, stosując sprawdzone domowe sposoby. Na tłuste plamy z rozlanego oleju najlepszy będzie talk lub sól. Po zebraniu płynu papierowym ręcznikiem plamę należy zasypać, a po kilku godzinach usunąć wybrany proszek.

Plamy po alkoholu i słodkich napojach pomoże wyeliminować olej lniany. Skuteczny jest też mocny napar kawy, który usuwa ślad, a następnie warto wypolerować powierzchnię olejem jadalnym. Natomiast plamy z kawy można wyczyścić za pomocą piany z wody i płynu do naczyń.

A czym wyczyścić stare deski podłogowe? W jego przypadku najlepszą metodą jest cyklinowanie i ponowna konserwacja.

Konserwacja i pielęgnacja drewnianych podłóg

Konserwacja i pielęgnacja drewnianych podłóg

Pomimo systematycznej dbałości o podłogę z drewna nie jest ona całkowicie odporna na wnikanie zabrudzeń i plamienie. Dlatego warto zadbać również o konserwację podłogi. Można ją wykonać przez naniesienie specjalnej warstwy ochronnej, jaką stworzy lakier, wosk lub olej.

To trzy podstawowe metody stosowane w przypadku podłóg drewnianych, gwarantujące ochronę drewna przed uszkodzeniem. Pomogą one zachować piękno desek przez dłuższy czas.

Lakierowanie

Lakier to uniwersalny i zarazem najskuteczniejszy sposób na ochronę powierzchni drewna. Łatwiej też dbać o podłogę z desek pokrytych lakierem niż o podłogi woskowane czy olejowane.

Jednocześnie takie wykończenie powierzchni zmienia nieco naturalną fakturę drewna, a przy okazji staje się ona błyszcząca. Polerowana powierzchnia lakierowanej podłogi jest też śliska, dlatego wymaga uwagi przy chodzeniu w samych skarpetkach.

Zaletą tej metody jest jej trwałość, gdyż ta forma zabezpieczenia wystarcza na wiele lat. Dodatkowym atutem jest szeroka gama kolorystyczna lakierobejc do drewna, dzięki czemu można zmienić charakter desek.

Olejowanie

Olejowanie jest szlachetną metodą zabezpieczania drewna. Pielęgnacja podłogi drewnianej z takim zabezpieczeniem wymaga jednak więcej staranności. Ponadto proces jest krótkotrwały i trzeba go powtarzać przynajmniej raz na rok.

Zaletą tej metody jest możliwość samodzielnego przeprowadzenia punktowych napraw, np. po wyczyszczeniu plamy. W przypadku lakieru nie jest to możliwe, a naprawa wymaga zeszlifowania całej warstwy i nałożenia nowej.

Woskowanie

Woskowanie to kolejna metoda tymczasowego zabezpieczania drewna, często łączona z olejem. Do tego celu służą specjalne preparaty olejowo-woskowe, które nakłada się na czystą i odtłuszczoną powierzchnię.

Wosk wnika w strukturę drewna, wypełniając jego pory. Tym samym ogranicza lub nawet eliminuje wchłanianie zanieczyszczeń przez materiał. Metodę również należy powtarzać co roku. Nie chroni ona niestety przed działaniem wilgoci i nie pozwala zamaskować rys.