fbpx
Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sob: nieczynne 42 712 15 00
27 czerwca 2023

Czym jest budownictwo pasywne?

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, od czego zacząć? Zwróć uwagę na kwestię jego późniejszej eksploatacji. Coraz częściej wybieraną opcją jest budownictwo pasywne, które wpływa na duże oszczędności właścicieli domu.

Na czym dokładnie polega? Jak powstają energooszczędne obiekty? Te i wiele więcej informacji znajdziesz poniżej. Przekonaj się, jakie korzyści zapewnia pasywny budynek.

Spis treści:

Budownictwo pasywne – definicja i główne cechy

Zgodnie z definicją dom pasywny podlega standardom budowlanym, które dotyczą w dużej mierze parametrów izolacyjnych. Odnosi się to m.in. do przegród zewnętrznych, jak i metod pozwalających na zminimalizowanie zużycia energii podczas eksploatacji obiektu.

Budowa domu pasywnego polega na ograniczeniu zapotrzebowania energetycznego. Osiąga się to poprzez bardzo dokładne zaizolowanie obiektu, dzięki czemu jest on szczelny i nie dochodzi do utraty ciepła, które wytwarzane jest w jego wnętrzu. Mniejsza utrata ciepła z budynku równoznaczna jest z dużo mniejszym zapotrzebowaniem na dogrzewanie wnętrza, a tym samym wpływa na mniejsze zapotrzebowanie energetyczne.

Co ciekawe, dom pasywny wymaga energii na poziomie 15 kWh/m2/rok, czyli ośmiokrotnie mniej niż obiekt wybudowany z wykorzystaniem tradycyjnych metod. W jego przypadku zapotrzebowanie sięga nawet do 120 kWh/m2/rok. Energię rozumie się jako zasoby wykorzystywane do:

  • ogrzewania pomieszczeń,
  • nagrzewania wody,
  • działania urządzeń domowych.

Znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną wynika ze sposobu, w jaki konstruowane są obiekty. Budowa domu pasywnego zakłada bowiem maksymalne odzyskiwanie energii. Pozyskuje się ją m.in. z paneli fotowoltaicznych.

Jakie są podstawowe zasady budownictwa pasywnego?

Budownictwo pasywne znacznie odbiega od tradycyjnego. Jedną z najważniejszych różnic jest wspomniana wcześniej izolacja termiczna.

Podczas prac budowlanych wykorzystuje się metody pozwalające na zlikwidowanie mostków cieplnych. Tym mianem określa się miejsca, w których najczęściej dochodzi do utraty ciepła z wnętrza obiektu. Niezwykle ważnymi elementami są w tym przypadku okna oraz drzwi wejściowe. Muszą one spełniać standardy domów pasywnych, a tym samym oddawać do otoczenia jedynie minimalne ilości ciepła.

Istotnym aspektem projektu domu pasywnego jest rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja umożliwiająca odzyskiwanie ciepła. Wentylacja nawiewno-wywiewna zastosowana w energooszczędnym obiekcie pozwala na ograniczenie utraty ciepła nawet o 70-90% w porównaniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną.

Dzięki niej zimą powietrze jest zasysane z zewnątrz, a następnie trafia do gruntowego wymiennika ciepła, który wstępnie je nagrzewa. Kolejnym etapem jest przejście do rekuperatora, który pozyskuje ciepło z powietrza wywiewanego i oddaje je powietrzu wtłaczanemu. W ten sposób do wnętrza trafia świeże, ciepłe powietrze, którego nie trzeba nagrzewać.

Budowa domu pasywnego

Podczas budowy domu pasywnego niezwykle ważny jest sam układ pomieszczeń, który pozwala na uzyskanie pasywnych zysków solarnych. W praktyce oznacza to zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby energia słoneczna, docierająca do pomieszczeń za dnia, w naturalny sposób je nagrzewała. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń użytkowych, takich jak:

  • kuchnia,
  • salon,
  • pokoje z ekspozycją południową.

Najlepsze wyniki uzyskuje się poprzez stosowanie większych niż zazwyczaj powierzchni przeszklonych. Szczególnie w pomieszczeniach z południową ekspozycją, do których dociera najwięcej słońca.

Niezwykle ważne w trakcie projektowania domów pasywnych jest uzyskanie wysokich wskaźników izolacji przegród budowlanych i ścian zewnętrznych. Żeby było to możliwe, można wykorzystać np. drewnianą elewację. Poza samym utrzymaniem ciepła w budynku jej zaletą jest także estetyka.

Drewno wykorzystywane w tym celu to świerk skandynawski i modrzew syberyjski. Materiał ten znajdziesz w ofercie Sopexim w wariantach różniących się od siebie wymiarami i sposobem łączenia. Dzięki temu można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Dodatkową izolacją ścian może być natomiast styropian grafitowy oraz wełna termiczna i akustyczna.

Drewno wykorzystuje się także do wznoszenia szkieletowych konstrukcji budowlanych. Wynika to z ich wytrzymałości i parametrów technicznych. Najlepszym przykładem jest drewno konstrukcyjne KVH. Z jego pomocą można stworzyć ściany, ale także więźbę dachową czy stropy.

Może Cię zainteresować: Różne style i kształty domów szkieletowych – jak wybrać najlepszy dla siebie?

Korzyści z budowy budynku pasywnego

Budowa domu pasywnego, a przede wszystkim koszty z tym związane, są często wyższe w porównaniu z tradycyjnym budynkiem. Jednak warto przy tym zauważyć, że głównym celem inwestycji jest zapewnienie doskonałej izolacji, co wiąże się z droższymi materiałami wysokiej jakości.

Niskie zapotrzebowanie na energię powoduje natomiast, że w miarę użytkowania obiektu inwestycje związane z budową zwracają się. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów eksploatacyjnych. Przykładem może być koszt energii potrzebnej do ogrzewania wody. W przypadku średniej wielkości domu pasywnego waha się on w granicach około 1000 zł, gdzie w tradycyjnych budownictwie koszty te mogą wynosić nawet 6000 zł rocznie.